Zasadź w ogrodzie. Kleszcze wyniosą się jeszcze przed latem

Te małe pajęczaki nie tylko atakują ludzi i zwierzęta, żeby wyssać ich krew, ale i przenoszą groźne choroby, w tym odkleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Czają się także w naszych ogrodach. Jest prosty sposób, aby się ich pozbyć.

Kleszcze
Kleszcze
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Już niedługo się zacznie. Po dość łagodnej zimie, kleszcze w najbliższych miesiącach będą miały doskonałe warunki do rozwoju. Te niewielkie pajęczaki czają się nie tylko w lesie czy na łąkach, ale i w naszych ogrodach. Dlatego już teraz warto się zabezpieczyć. Zwłaszcza, że są one przenosicielami groźnych chorób, takich jak odkleszczowe zapalenie mózgu, borelioza czy anaplazmoza. Istnieje wiele sposobów, jak na przykład chemiczne opryski. Na szczęście można się przed nimi skutecznie bronić korzystając z metod naturalnych.

W Polsce kleszcze są aktywne niemal przez cały rok, a ocieplenie klimatu sprawia, że pojawiają się nawet zimą. W przeszłości kleszcze kojarzono głównie z lasami, teraz jednak coraz częściej można je znaleźć w parkach czy przydomowych ogródkach. Pajęczaki najczęściej przyczepiają się do naszych ubrań, po czym rozpoczynają wędrówkę w celu znalezienia optymalnego miejsca wkłucia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?

Ukąszenia kleszczy są trudne do wykrycia ze względu na zawartość środka znieczulającego w ich ślinie, co pozwala im pasożytować na organizmach bez bólu. Żywią się krwią ludzi oraz zwierząt.

Tak pozbędziesz się kleszczy z ogrodu

Dla osób szukających ekologicznych rozwiązań istnieje wiele naturalnych metod ochrony przed kleszczami. Najskuteczniejsze jest posadzenie pewnych konkretnych roślin, których kleszcze serdecznie nie cierpią. Jakie to gatunki?

To między innymi kocimiętka, która ogółem jest znana z odstraszania owadów, a przy okazji wszystkie koty z sąsiedztwa pokochają nasz ogród. Inne rośliny, które odstraszają kleszcze to wrotycz, tatarak, cebula oraz chrzan. Można też przygotować wywar z gałązek czeremchy, który będzie służył jako naturalny środek do oprysku w ogrodzie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)