Test ciążowy – rodzaje, wyniki, wiarygodność
Test ciążowy jest najprostszą metodą wykrycia w organizmie kobiety gonadotropiny kosmówkowej, która jest hormonem ciążowym.
01.05.2017 | aktual.: 06.06.2017 14:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pierwsze testy ciążowe pojawiły się w starożytnym Egipcie. Kobiety skrapiały moczem jęczmień i pszenicę. Jeśli ziarna zaczynały kiełkować, oznaczało to pozytywny wynik testu ciążowego.
Test ciążowy – jak działa?
Test ciążowy pozwala wykryć obecność w moczu hormonu ciążowego, gonadotropiny kosmówkowej (hCG)
, produkowanego przez trofoblast (zewnętrzną warstwę błony płodowej, która wyodrębnia się w pierwszym stadium rozwoju zarodka). Pojawienie się hormonu ciążowego świadczy o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, do którego dochodzi około 7 dni po zapłodnieniu.
Poziom hCG wzrasta do 2-3 miesiąca ciąży, a następnie spada aż do momentu porodu. Z tego względu, najbardziej efektywny będzie test ciążowy wykonany w 7-10 dni od stosunku. Testy ciążowe określają, czy kobieta jest w ciąży, na podstawie zwiększonego poziomu stężenia hCG.
Test ciążowy – rodzaje
Można wyróżnić trzy rodzaje testu ciążowego:
- domowy test ciążowy;
- laboratoryjny test moczu;
- laboratoryjny test krwi.
Domowy test ciążowy warto kupić w aptece. Przed wykonaniem próby należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Wyróżnia się trzy rodzaje domowych testów ciążowych, jednak każdy z nich informuje w pasku kontrolnym o pozytywnym lub negatywnym wyniku testu ciążowego:
- testy ciążowe płytkowe;
- testy ciążowe strumieniowe;
- testy ciążowe paskowe.
Testy ciążowe z krwi i z moczu mogą być wykonywane na komputerach cyklu, które mają wbudowaną specjalną funkcję pomiarów podstawowej temperatury ciała (PTC). Na rynku farmaceutycznym są również dostępne cyfrowe testy ciążowe, na których zamiast kresek, pojawia się plus / minus lub pregnant / not pregnant. Warto również wiedzieć, że istnieją internetowe testy ciążowe, jednak zazwyczaj po odpowiedzi na pytania dotyczące niepokojących objawów, pojawia się informacja, że należy wysłać płatny SMS, żeby otrzymać wynik.
Testy ciążowe - czułość
Testy ciążowe wyróżnia czułość na hormon hCG. Domowe testy ciążowe można podzielić ze względu na czułość testu:
- czułość mniejsza od 500 IU /I – wynik dodatni pojawi się 10 dni od zapłodnienia;
- czułość 500 – 800 IU /I – wynik dodatni pojawi się 14 dni od zapłodnienia;
- czułość powyżej 800 IU /I – wynik dodatni pojawi się po 3 tygodniach od zapłodnienia.
Natomiast laboratoryjne testy ciążowe mają wyższą czułość, ponieważ 100 proc. pewności można uzyskać po 7 dniach od zapłodnienia.
Jak odczytać test ciążowy?
Test ciążowy najlepiej wykonać rano, ponieważ pierwszy mocz jest najczystszy. Wynik testu ciążowego pojawia się po kilku – kilkudziesięciu sekundach od chwili aplikacji moczu na pasek. Na domowym teście ciążowym pojawiają się dwie kreski. Pierwsza kreska świadczy o tym, że test został wykonany prawidłowy. Natomiast druga kreska oznacza pozytywny wynik ciąży. Jeśli druga kreska na teście ciążowym jest wyblakła, należy wykonać powtórną próbę lub zgłosić się do ginekologa. Ledwo widoczny pasek może świadczyć o tym, że test ciążowy został wykonany za wcześnie (np. kilka dni po owulacji)
.
Test ciążowy – czy jest wiarygodny?
Producenci zapewniają, że testy ciążowe są wiarygodne w 90-95 proc., jednak podkreślają, że próba powinna być wykonana w odpowiednim momencie. Jak jednak wybrać odpowiedni moment, kiedy kobieta się stresuje? Aby test ciążowy był wiarygodny, należy go wykonać co najmniej 7 dni po intymnym zbliżeniu.
Poza tym, nawet jeśli test wyszedł ujemny, warto go powtórzyć po kilku dniach od zrobienia pierwszego testu ciążowego. Ledwo widoczna kreska może również świadczyć o zaburzeniach związanych z pracą hormonu tarczycy, chorobach nowotworowych lub ciąży pozamacicznej, dlatego spostrzegając niepokojące objawy (brak okresu w wyznaczonym terminie, obrzęk piersi czy wstręt do używek) warto zgłosić się do ginekologa.