W polskich aptekach są do kupienia testy ciążowe, które wykrywają w moczu obecność gonadotropiny kosmówkowej (HCG). I chociaż wydaje się, że ich wykonanie jest dziecinnie proste, to wiele kobiet błędnie odczytuje wynik. Czasami zdarza się też, że jest on zafałszowany z powodu chorób i branych leków...
W polskich aptekach są do kupienia testy ciążowe, które wykrywają w moczu obecność gonadotropiny kosmówkowej (HCG). I chociaż wydaje się, że ich wykonanie jest dziecinnie proste, to wiele kobiet błędnie odczytuje wynik. Czasami zdarza się też, że jest on zafałszowany z powodu chorób i branych leków. Natomiast niewątpliwą zaletą domowych testów jest prywatność, szybki efekt i przystępna cena.
Pierwszy test ciążowy powstał 1927 roku. Opracowali go Selmar Aschheim i Bernhardt Zondek. Dopiero jednak w 1977 r. w Stanach Zjednoczonych, w 17 lat po odkryciu gonadotropiny kosmówkowej, hormonu, który jest wyłącznie we krwi i moczu kobiety ciężarnej, na rynek trafiły pierwsze testy możliwe do wykonania samodzielnie, w warunkach domowych.
POLECAMY: * Załóż gumkę, nie pękaj!*
Egipcjanki i jęczmień
Okazuje się jednak, że już znacznie wcześniej kobiety sięgały po metody, które miały odpowiedzieć im na pytanie, czy spodziewają się dziecka. Egipcjanki skrapiały swoim moczem ziarna jęczmienia i pszenicy. Jeśli zakiełkowały, oznaczało to, że są w ciąży. Kiedy pędy wypuścił jęczmień, był to znak, że urodzi się chłopiec, a kiedy pszenica – dziewczynka. W XX wieku naukowcy zbadali wpływ moczu ciężarnej kobiety na wschodzenie zbóż. Badania potwierdziły wiarygodność metody na poziomie... aż 70 procent.
POLECAMY: * Załóż gumkę, nie pękaj!*
Jak działa test?
Gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy kobiety, ciało zaczyna produkować HCG. To hormon, który powstaje w łożysku i przenika do organizmu matki i płodu. Podtrzymuje wydzielanie progesteronu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży i reguluje rozwój i gruczołów płciowych płodu. Chociaż produkowany jest od pierwszych dni zapłodnienia, nie oznacza to jednak, że już wtedy można stwierdzić, czy spodziewamy się dziecka.
POLECAMY: * Załóż gumkę, nie pękaj!*
Domowe testy
Domowe testy ciążowe wykrywają ciążę pierwszego dnia spóźniającej się miesiączki, czyli po około 14 dniach od zapłodnienia. Do wyboru są testy płytkowe (należy mocz pobrać do naczynia, a następnie 5 kropli umieścić na płytce), w postaci flamastra (trzeba go umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu) i paskowe (wystarczy pobrać mocz do naczynia i umieścić w nim specjalny pasek).
POLECAMY: * Załóż gumkę, nie pękaj!*
Prawidłowe wykonanie
Mogłoby się wydawać, że odczytanie testu ciążowego to nic prostszego. Okazuje się jednak, że o błąd nie trudno. Po pierwsze test może nie wykazać ciąży, jeśli robimy go w pierwszych dniach od zapłodnienia.
Hormon białkowy wykrywalny jest dopiero po około dwóch tygodniach od zapłodnienia. Zdarza się też, że zwyczajnie źle go wykonujemy, np. na płytce umieszczamy za mało moczu. Dlatego zanim zabierzemy się za robienie testu, trzeba bardzo uważnie przeczytać instrukcję obsługi i ściśle się do niej stosować. I w końcu czasami chcemy jak najszybciej rozwiać swoje wątpliwości dotyczące ciąży i odczytujemy go za szybko. Zwykle należy odczekać 5 minut. Czas, po upływie którego powinniśmy odczytywać test, jest podany w instrukcji użycia i na opakowaniu.
POLECAMY: * Załóż gumkę, nie pękaj!*
Powtórz test po 2 tygodniach
Jeżeli wynik jest negatywny, ale miesiączka się nie pojawiła, można powtórzyć test po około 1-2 tygodniach. Niezależnie od jego wyniku, należy zgłosić się do lekarza, który potwierdzi ciążę, albo wykryje inne przyczyny opóźniania się miesiączki. Powodów może być wiele: zaburzenia hormonalne, anemia, niektóre choroby krwi, wątroby i nerek, a także anoreksja. Opóźnienie miesiączki może też być związane ze zmianą klimatu i stresem.
POLECAMY: * Załóż gumkę, nie pękaj!*
Kiedy konieczna wizyta u ginekologa?
Może się też okazać, że wynik testu jest pozytywny, chociaż wcale w ciąży nie jesteśmy. Wynik testu może być zafałszowany kiedy przyjmujemy leki przeciwdepresyjne, cierpimy na nadczynność tarczycy, choroby nerek, jajników, czy jesteśmy okresie okołomenopauzalnym. Dlatego ciążę zawsze należy potwierdzić u ginekologa, który obejmie też kobietę opieką lekarską.
Tekst: Monika Doroszkiewicz
POLECAMY: * Załóż gumkę, nie pękaj!*