Jeden z największych węży w Polsce. Na jego widok bierz nogi za pas

Bardzo rzadko można spotkać go w Polsce. Jeśli jednak komuś uda się na niego natknąć, może zdziwić go jego rozmiar. Czy powinniśmy się bać węża Eskulapa? Nie każdy wie, że grozi mu wyginięcie.

Wąż Eskulapa jest jadowity?
Wąż Eskulapa jest jadowity?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

25.08.2023 | aktual.: 25.08.2023 20:23

Może mieć nawet 2 m długości. Wąż Eskulapa to jeden z największych gadów żyjących w Polsce. Jego wygląd przeraża, jednak czy rzeczywiście nam zagraża? Mimo że bardzo trudno go spotkać, warto wiedzieć, co zrobić, gdy nas ugryzie.

Wąż Eskulapa – gdzie można go spotkać?

Wąż Eskulapa to prawdziwy olbrzym. W Polsce największy osobnik mierzył ponad 160 cm, jednak na świecie żyją znacznie dłuższe okazy. Warto wiedzieć także, że samce z tego gatunku są znacznie większe od samic, co w przypadku tego typu zwierząt jest dość rzadkie.

Można go rozpoznać po oliwkowo-brązowym kolorze. Co więcej, jego przednia cześć ciała jest znacznie jaśniejsza od ogona. Bywa również, że na brzuchu pojawiają się ciemniejsze plamki. Dodatkowo wyróżniają go średniej wielkości oczy z okrągłą źrenicą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eskulapa jest najrzadszym wężem w Polsce. Gad ten szczególnie upodobał sobie Bieszczady oraz Góry Sanocko-Turczańskie. Uwielbia ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsca. Środowisko, w którym żyje, powinno być także wilgotne, dlatego często pojawia się u wybrzeży rzek, jezior, a także w lasach oraz na łąkach.

Zwierzę jest zaliczane do zagrożonych gatunków, dlatego gdy stanie na naszej drodze nie powinniśmy robić mu krzywdy. Ochronie podlegają także jego jaja, tak by w przyszłości narodziło się więcej tego typu osobników.

Czy wąż Eskulapa jest jadowity?

Co zrobić, gdy spotkamy węża Eskulapa? Okazuje się, że nie jest on jadowity. Kiedy jednak wyczuje w nas zagrożenie, może dotkliwie nas ukąsić. Mimo że nie stanie nam się krzywda, rana może nas boleć. Właśnie dlatego, jeśli spotkamy go na swojej drodze, warto od razu zejść mu z drogi.

Czym w takim razie żywi się ten gatunek? Poluje przede wszystkim na myszy, ptaki oraz ich jaja. Uwielbia także krety, jaszczurki, a nawet małe węże. Co ciekawe, gdy już upatrzy sobie jakąś ofiarę, obezwładnia ją pyskiem, a następnie dusi. Później najczęściej połyka ją w całości. Właśnie dlatego najczęściej decyduje się na mniejszych rozmiarów zwierzęta.

Znasz kobietę, której działania i zaangażowanie podziwiasz? Koniecznie zgłoś ją w naszym plebiscycie #Wszechmocne

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie