To świadczenie wzrośnie o blisko 600 zł. Kto może na nie liczyć?

Ta grupa emerytów dostanie zdecydowanie wyższe dodatkowe świadczenie
Ta grupa emerytów dostanie zdecydowanie wyższe dodatkowe świadczenie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. JBR

17.02.2023 18:11, aktual.: 17.02.2023 20:02

Pewna grupa emerytów w Polsce może liczyć na specjalne, dodatkowe i dożywotnie świadczenie. W tym roku jego wysokość wzrośnie o prawie 600 zł w porównaniu do tego, co dostali emeryci w roku ubiegłym.

Emerytura honorowa to dodatkowe świadczenie przysługjące pewnej grupie polskich seniorów. Ma konkretną wartość, a warunkiem jego uzyskania jest ukończenie określonego wieku. Co istotne - świadczenie wypłacane jest co miesiąc i jest ono dożywotnie. Oprócz niego senior dostaje też swoją dotychczasową emeryturę.

Komu przysługuje emerytura honorowa?

Świadczenie honorowe otrzymują Polki i Polacy, którzy ukończyli 100 lat. Wypłata świadczenie nie zależy od wysokości wypracowanych przez nich składek, a potocznie nazywa się ją "emeryturą stulatka."

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co bardzo ważne, raz przyznana emerytura nie podlega już waloryzacji i do końca życia wypłacana jest dokładnie taka suma, jaka obowiązywała w roku, w którym dana osoba ukończyła 100 lat. Obecnie świadczenia honorowe w Polsce pobiera ponad 2600 osób.

Tyle wyniesie emerytura dodatkowa od 1 marca 2023 roku

W minionym roku, czyli od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku wysokość emerytury honorowej wynosiła 4944,79 zł brutto i taką kwotę do śmierci, co miesiąc będą otrzymywać osoby, które w tamtym czasie przekroczyły 100 lat.

Z kolei emeryci, którzy setne urodziny będą obchodzić w terminie od 1 marca 2023 roku do końca lutego 2024 roku otrzymają zdecydowanie wyższe świadczenie. Tegoroczna emerytura honorowa wzrośnie o 595,46 zł brutto i wyniesie 5540,25 zł brutto.

Świadczenia honorowe dla stulatków wypłaca nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale także KRUS i zakłady emerytalne Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)
Zobacz także