Torbiel Bakera - objawy, przyczyny, leczenie
Torbiel Bakera to jedna z tych dolegliwości, które zdecydowanie utrudniają nam codzienne życie. Powstaje ona z tyłu kolana i bywa niezwykle uciążliwa nawet przy zwykłym chodzeniu, dlatego kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrane leczenie i rehabilitacja. Jakie są przyczyny i objawy torbieli Bakera?
Czym jest torbiel Bakera?
Torbiel Bakera, nazywany czasem także cystą Bakera i torbielą podkolanową, to guzek wypełniony płynem stawowym, który powstaje pod kolanem od wewnętrznej strony nogi. Przyczyny jego powstawania mogą być różne, jednak zazwyczaj jest to skutek obrzęku kaletki maziowej w mięśniu półścięgnistym lub samoistnego przedostania się płynu ze stawu kolanowego do tyłu kolana. Jest to zmiana podskórna o charakterze nienowotworowym, dlatego leczenie operacyjne jest w przypadku torbieli Bakera absolutną ostatecznością.
Torbiel Bakera, podobnie jak inne cysty, przypomina znajdujący się pod skórą balonik wypełniony płynem. Zazwyczaj osiąga raczej niewielkie rozmiary, jednak jest on oczywiście wyczuwalny podczas wykonywania badania palpacyjnego. Cysta Bakera jest stosunkowo nieszkodliwa i można się jej zazwyczaj pozbyć bez konieczności operacji, jednak w skrajnych przypadkach są od tego oczywiście pewne odstępstwa, szczególnie, gdy osiągnie ona bardzo duże rozmiary.
Torbiel Bakera - przyczyny i objawy
Dokładne przyczyny powstawania torbieli podkolanowej nie są do końca jasne, jednak mogą mieć one związek z przeciążeniem bądź urazami stawu kolanowego. Podstawowym objawem wystąpienia torbieli Bakera jest oczywiście wyczuwalny guzek z tyłu kolana, jednak do innych czynników świadczących o jej powstaniu należą zaczerwienienie skóry, obrzęk stawu kolanowego i ból właśnie w tych okolicach, a przede wszystkim utrudnienie przy zginaniu nogi. Wiele zależy również od tego, w jakim zaawansowanym statium jest cysta podczas rozpoczynania leczenia, bowiem w skrajnych przypadkach może ona blokować naczynia krwionośne i nerwy, powodując nawet drętwienie i szywnienie łydki.
Wbrew pozorom jedną z przyczyn powstawania torbeli Bakera jest wzmożona aktywność fizyczna, dlatego problem ten może występować wśród sportowców czy kulturystów, jednak absolutnie nie jest to reguła. W grupie ryzyka wystąpienia cysty Bakera są też ludzie walczące z nadwagą i skrajną otyłością, osoby z chorobami stawów oraz ci, którzy mieli już wcześniej do czynienia z tą dolegliwością. Nawracanie torbieli Bakera nie zdarza się co prawda wyjątkowo często, jednak wszystko zależy od zdiagnozowanych przyczyn jej wystąpienia.
Torbiel Bakera - leczenie
Diagnostyka torbieli Bakera jest procesem stosunkowo prostym i polega tylko i wyłącznie na badaniu USG miejsca, w którym znajduje się guzek. W niektórych przypadkach cysta Bakera znika samoistnie, co jest dobrą wiadomością, jednak taki proces może trwać nawet do kilku miesięcy. W przypadku tej dolegliwości można bez problemu stosować okłady z lodu czy leki przeciwzapalne, które powinny przynieść nam tymczasową ulgę.
Kluczem w leczeniu torbieli Bakera jest odciążenie stawu kolanowego, szczególnie w przypadku osób, które cierpią na nadwagę, a także odpowiednio dobrana fizjoterapia. Czasem jednak to może nie wystarczyć, dlatego stosuje się drenaż, czyli usunięcie płynu z wnętrzna torbieli, a w skrajnych przypadkach usuwa się ją operacyjnie. Operacja na usuwanie torbieli Bakera jest prosta i przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, a więc szanse na powstanie powikłań czy zakażenia są stosunkowo niskie.