FitnessTrening bodyART - taniec i joga w jednym

Trening bodyART - taniec i joga w jednym

Trening bodyART - taniec i joga w jednym
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
16.12.2018 00:52

BodyART, jak sama nazwa mówi, jest sztuką ciała. Działa także pozytywnie na umysł. To wszystko za sprawą tańca i jogi, z których czerpie garściami. BodyART to trening dla wszystkich, również osób starszych i kobiet w ciąży.

Co to jest bodyART?

BodyART to trening całościowy wpisujący się w nurt body&mind. Czerpie on z różnych dziedzin sportu i fitness, przez co tworzy harmonijny ciąg ćwiczeń o zmiennym tempie.

Dyscyplina bodyART to autorski program ćwiczeń niemieckiego trenera Roberta Steinbacher, który trenował gimnastykę, a zawodowo był rehabilitantem. Prowadził zajęcia między innymi z dziećmi z porażeniem mózgowym. Jego pasją pozostawał jednak ruch i taniec. Dlatego szkolił się w Nowym Jorku jako trener i choreograf, a w kolejnych latach został prezenterem fitness.

Korzystając ze swojego doświadczenia w zakresie tańca, fitnessu i rehabilitacji, Robert Steinbacher postanowił stworzyć system ćwiczeń, który obejmie wszystkie partie ciała i będzie uniwersalny. Pewność co do tego ostatniego dały mu treningi wspólnie ze swoją babcią, wiedział bowiem, że jeśli ona wykona ćwiczenia, to zrobi to każdy.

Jak już zostało wspomniane, bodyART należy do nurtu body&mind. Oznacza to, że jego praktykowanie wpływa pozytywnie nie tylko na kondycję ciała, ale również oczyszcza i wycisza umysł. BodyART zaliczany jest też do treningów funkcjonalnych i holistycznych, przez co należy rozumieć, że angażuje wszystkie partie mięśni.

Na czym polega bodyART?

Trening bodyART bazuje na samym ruchu ciała i nie wymaga żadnych akcesoriów. Dzięki temu może ukazać piękno i możliwości fizyczne ciała człowieka.

Sama koncepcja bodyART skupia się na wsłuchaniu się w siebie i kontrolowaniu ruchu ciała, a także przepływie energii, nie zaś na choreografii czy technice. Ma to związek z teorią istnienia Yin i Yang oraz teorią pięciu żywiołów, na których opiera się filozofia treningu. Drugim ważnym aspektem bodyART jest oddech. Jest on miarowy, a powietrze zawsze wdycha i wydycha się nosem. Zraz z oddychaniem powinno następować napięcie i rozluźnienie mieśni.

Trening bodyART łączy ze sobą asany jogi (wojownik, kij, wąż), ćwiczenia rozciągające pilatesu i figury taneczne. Wszystkie pozycje następują po sobie płynnie, a szybkie ruchy przeplatują się z chwilowymi zatrzymaniami w bezruchu. Obserwator będzie widział w bodyART długi, dynamiczny układ taneczny lub nietypowe zajęcia jogi. Ćwiczenia bodyART mogą być wykonywane w pozycji stojącej, leżącej bądź siedzącej. Pojawiają się podskoki, przysiady, biegi w podporze przodem i wypady.

Zalety bodyART

Do korzyści płynących z praktykowania bodyART należy:
• wysmuklenie sylwetki,
• zwiększenie wytrzymałości i siły organizmu,
• poprawienie elastyczności ciała,
• poprawa wydolności oddechowej,
• pozytywny wpływ na kondycję kręgosłupa,
• uzyskanie harmonii ciała oraz umysłu,
• wyciszenie i relaks.

BodyART to system ćwiczeń dla każdego. Poprawi sprawność fizyczną osób starszych, wyciszy młodych i zapracowanych, a kobietom w ciąży zapewni relaks.