FitnessPilates – co to jest?

Pilates – co to jest?

Pilates – co to jest?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

14.06.2010 16:50, aktual.: 15.06.2010 09:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Historia pilatesu zaczyna się w latach 20. XX wieku, kiedy to Joseph Pilates opracował ćwiczenia, mające na celu przywrócenie sprawności kontuzjowanym tancerzom i sportowcom. Szybko jednak krąg wielbicieli nowego systemu ćwiczeń znacznie się poszerzył, co nie powinno dziwić – pilates wzmacnia mięśnie, wysmukla sylwetkę, pomaga w walce z bólami kręgosłupa, relaksuje i poprawia samopoczucie.

Historia pilatesu zaczyna się w latach 20. XX wieku, kiedy to Joseph Pilates opracował ćwiczenia, mające na celu przywrócenie sprawności kontuzjowanym tancerzom i sportowcom. Szybko jednak krąg wielbicieli nowego systemu ćwiczeń znacznie się poszerzył, co nie powinno dziwić – pilates wzmacnia mięśnie, wysmukla sylwetkę, pomaga w walce z bólami kręgosłupa, relaksuje i poprawia samopoczucie.

Ciałem i duszą

Dlaczego mając do wyboru dziesiątki innych form treningu, warto zdecydować się na pilates? Źródeł jego popularności należy upatrywać w skutecznym połączeniu równoczesnej pracy nad ciałem i psychiką. Ruchy są płynne i rytmiczne, a ich prawidłowe wykonanie wymaga zaangażowania i skupienia. Pilates, koncentrując naszą uwagę na ćwiczeniach, pozwala oderwać myśli od codziennych trosk. Precyzyjne ruchy aktywizują mięśnie całego ciała, nawet te, o istnieniu których do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Pilates kładzie nacisk na jakość, a nie ilość powtórzeń, oraz na koordynację oddechu z wykonywanymi ruchami. Rezultatem treningu jest nie zmęczenie, lecz rozluźnienie, relaks i wzmocnienie mięśni, szczególnie mięśni pleców, miednicy i brzucha. Zaletą pilatesu jest również różnorodność ćwiczeń – po kilku-kilkunastu powtórzeniach danego ćwiczenia następuje płynne przejście do kolejnego.

Dla kogo?

Pilates jest jedną z nielicznych form aktywności, która polecany jest dla każdego, bez względu na wiek czy kondycję. Spokojne ćwiczenia nie stwarzają ryzyka powstania urazów – należy pamiętać, że pierwotnie zostały stworzone z myślą o osobach kontuzjowanych – nie wymagają znacznej siły fizycznej, nie obciążają stawów. Wymienić można jednak kilka grup, dla których pilates jest szczególnie wskazany.

Na regularne wizyty w klubie fitness powinny zdecydować się przede wszystkim osoby spędzające długie godziny w pozycji siedzącej. Dlaczego? Pilates wzmacnia mięśnie podtrzymujące kręgosłup, redukując bóle pleców bądź zapobiegając im, oraz rozluźnia mięśnie karku, które podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze są nieustannie napięte. Pilates to także doskonała propozycja dla osób żyjących w ciągłym stresie, a także dla tych, którzy chcą zadbać o swoją kondycję bez konieczności wykonywania wyczerpujących ćwiczeń.

Z uwagi na fakt, że pilates wzmacnia mięśnie dna miednicy, ćwiczenia te polecane są kobietom, które zmagają się z problemem nietrzymania moczu, a więc najczęściej w okresie połogu czy w dojrzałym wieku. Co więcej, wśród setki ćwiczeń składających się na pilates znajdziemy również takie, które przeznaczone są dla kobiet w ciąży. Jednak przed rozpoczęciem treningu koniecznie należy zasięgnąć opinii lekarza.

Jak i gdzie ćwiczyć?

W pilatesie niezwykle istotna jest dokładność, dlatego przygodę z nim warto rozpocząć od kilku wizyt w klubie fitness. Kiedy już opanujemy prawidłowy sposób oddychania i napinania mięśni, trening możemy kontynuować w domu, korzystając z nagrań DVD czy książek z zestawami ćwiczeń. Niewątpliwą zaletą pilatesu jest fakt, że nie wymaga on nabycia drogiego sprzętu, wystarczy mata.

Są również ćwiczenia, do wykonywania których potrzebna jest piłka lub taśma, jednak koszt ich zakupu nie jest wysoki. Pamiętajmy, że każda forma aktywności wymaga od nas systematyczności. Dla uzyskania zadowalających efektów pilates należy ćwiczyć co najmniej 2-3 razy w tygodniu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także