Trwa ładowanie...

Trening nóg - najskuteczniejsze ćwiczenia na mięśnie nóg

Wykonanie ćwiczeń na nogi to najprostszy sposób na zgrabne, wyrzeźbione łydki i uda. Jaki trening na mięśnie nóg wybrać? Jakich błędów wystrzegać się podczas ćwiczeń na nogi? Sprawdź.

Trening nóg - najskuteczniejsze ćwiczenia na mięśnie nógŹródło: iStock.com, fot: iprogressman
d2g6m5b
d2g6m5b

Trening nóg – jak rozpocząć?

Trening nóg powinien być ważny nie tylko dla osób aktywnych fizycznie. Nogi służą nam do pokonywania wielu kilometrów dziennie, dźwigając nasze ciało, więc warto o nie zadbać. W trakcie wykonywania ćwiczeń na mięśnie nóg nasz organizm uwalnia testosteron, wspomagający spalanie tłuszczu.

Trening nóg należy rozpocząć od odpowiedniej rozgrzewki. Przed przystąpieniem do właściwych ćwiczeń na nogi należy rozgrzać stawy, szczególnie staw kolanowy.

Ćwiczenia na nogi – przysiady

Pierwszym ćwiczeniem na mięśnie nógprzysiady. Stanowią najważniejszy element treningu nóg.

d2g6m5b

Jak prawidłowo robić przysiady? Stopy skierowane nieznacznie na zewnątrz muszą być ustawione na szerokość bioder. Plecy w trakcie przysiadu powinny być wyprostowane, łopatki ściągnięte, a brzuch napięty. Wykonując przysiad, powinniśmy wypchnąć miednicę, ugiąć kolana i wydychać powietrze. W trakcie prawidłowo wykonanego przysiadu powinniśmy zejść do kąta prostego w stawie kolanowym. Następnie należy się wyprostować.

Ćwiczenia na nogi – wykrok

Wykonując trening nóg, nie należy pomijać tak zwanego wykroku. Ćwiczenie polega na wykonywaniu kroku do przodu przy jednoczesnym zgięciu obydwu nóg i wyprostowaniu tułowia. W trakcie treningu możemy wykonywać długie lub krótkie kroki wypadowe. Takie ćwiczenie angażuje między innymi pośladki i mięśnie czworogłowe ud. W trakcie robienia kroku w przód należy wziąć oddech i wypuścić powietrze w trakcie powrotu do startowej pozycji.

Trening nóg – nordic walking

Do ćwiczeń na mięśnie nóg zalicza się nordic walking. Ta metoda opiera się na spacerze z przystosowanymi do tego kijkami. W trakcie dobrze wykonywanego treningu możemy zaangażować do 90 proc. mięśni. Wpływa on też na postawę ciała. Coraz więcej sklepów sportowych oferuje obciążenia na ręce i nogi, które stosuje się podczas marszu i dzięki którym szybciej osiągniemy pożądany efekt.

d2g6m5b

Przed treningiem warto zaopatrzyć się w odpowiednie kijki oraz poznać technikę nordic walking. Marsz z kijkami, chociaż wydaje się banalny, wcale prosty nie jest i początkowo każdy może wykonywać go nieumiejętnie.

Ćwiczenia na mięśnie nóg – przeciwwskazania

Ćwiczenia na mięśnie nóg służą ich rozbudowaniu i wzmocnieniu. Jednak nie zawsze możemy wykonywać trening na nogi. Przeciwwskazaniem są między innymi urazy czy kontuzje. Nie powinniśmy ćwiczyć bezpośrednio po skomplikowanych zabiegach czy operacji, szczególnie wykonywanych na kończynach dolnych. W każdym z tych przypadków przed powrotem do samodzielnych ćwiczeń należy skonsultować się z ortopedą, rehabilitantem bądź fizjoterapeutą, który najpierw określi nasz stan.

d2g6m5b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g6m5b