Ciemna strona tui. Dwa razy się zastanów, zanim posadzisz
Tuje są jednymi z najchętniej wybieranych roślin, służących jako żywopłoty. To nie do końca dobre dla ekosystemu, na co zwracają uwagę naukowcy.
W ostatnich miesiącach w mediach społecznościowych krążą informacje o tajemniczej zarazie, która ma rzekomo zniszczyć wszystkie tuje w Polsce. Eksperci z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Polskiej Akademii Nauk w Krakowie uspokajają jednak, że sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak się wydaje - informuje dom.wprost.pl.
Czy tuje zostaną zniszczone przez choroby?
Tuje, znane również jako żywotniki, są popularne w polskich ogrodach ze względu na szybki wzrost i niskie wymagania pielęgnacyjne. Ich masowe sadzenie prowadzi jednak do problemów związanych z chorobami, takimi jak fytoftoroza czy zamieranie pędów. Specjaliści podkreślają, że problemy te są realne, ale nie oznaczają końca dla tych roślin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
"Eksperci z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach i PAN w Krakowie podkreślają, że nadmierna popularność tuj negatywnie wpływa na bioróżnorodność ogrodów. Te rośliny zapewniają mało pożytku dla owadów zapylających, a gęste nasadzenia sprzyjają rozwojowi chorób i pasożytów" - czytamy na dom.wprost.pl.
Co zamiast tui?
W krajach, takich jak Niemcy czy Skandynawia, odchodzi się od tuj na rzecz rodzimych krzewów. W Polsce również rośnie zainteresowanie innymi roślinami, w tym hortensjami czy dereniami. Rośliny te nie tylko wzbogacają bioróżnorodność, ale są także bardziej odporne na choroby.
Oprócz nich, warto postawić na inne gatunki, do których należą:
- ligustr pospolity - jedna z tych roślin, której niestraszne są niemal żadne warunki. Może osiągać nawet do 3 m wysokości, dlatego często formowane są z niej żywopłoty.
- budleja Davida - nazywana "motylim krzewem", jest jedną z najokazalszych roślin. Zdobią ją charakterystyczne, stożkowate kwiaty, które kwitną od czerwca aż do października.
- tawlina jarzębolistna - zwarty, nieduży krzew, dorastający do wysokości 1 m. Najważniejszym walorem tej rośliny są bardzo duże (do 25 cm), pierzaste, zmieniające kolor liście.
- cis pospolity - zielony przez cały rok. Jest rośliną wieloletnią, bardzo łatwą w uprawie. Często formuje się z niego okazałe żywopłoty.
- sosna górka - polecana do ogrodów skalnych, wrzosowisk, na skarpy, uprawy w pojemnikach. Całkowicie odporna na mrozy i mało wymagająca.
- ostrokrzew Meservy - krzew zimozielony, którego ostro zakończone liście (niekłujące) są skórzaste i wyjątkowo błyszczące. Obficie owocuje.
- berberys pospolity - mało wymagający krzew ozdobny. Nadaje się m.in. żywopłoty obronne. Jego kwiaty są miododajne, a owoce - jadalne.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.