FitnessTwister do ćwiczeń. Jak działa i jaki wybrać?

Twister do ćwiczeń. Jak działa i jaki wybrać?

Twister do ćwiczeń. Jak działa i jaki wybrać?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

18.09.2018 11:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twister do ćwiczeń to niewielki sprzęt, na którym ćwiczyć można niemal w każdym miejscu, które ma twarde podłoże. Jego działanie opiera się na obrotowym talerzu, który wprawia się w ruch za pomocą własnych mięśni. Twister ma za zadanie wzmocnić mięśnie skośne brzucha i zredukować boczki.

Co to jest twister?

Twister to przyrząd do ćwiczenia mięśni brzucha. Jego budowa jest bardzo prosta – ma kształt dysku o średnicy 28 cm, który zawiera obrotowy talerz.

Ćwiczenie polega na napędzaniu obrotowego talerza twistera na zmianę w przeciwnych kierunkach siłą własnych mięśni. Rodzaje twisterów niewiele się od siebie różnią. Niekiedy mają dodatkowe elementy, które służą wykonywaniu bardziej zaawansowanych ćwiczeń na twisterze. Wraz z dodatkowymi funkcjami rośnie także cena twistera. Podstawowe można kupić w sklepach sportowych za około 20 zł. Te rozbudowane z kolei kosztować będą nawet 80 zł – 90 zł.

Twister to urządzenie przenośne. Bez problemu mieści się w torbie treningowej. Na twisterze można ćwiczyć w domu, w ogrodzie, na wakacjach czy na siłowni.

Rodzaje twisterów do ćwiczeń – który wybrać?

Istnieją trzy rodzaje twisterów:

  • twister z wypustkami, czyli podstawowy dysk z plastiku, który dodatkowo posiada specjalnie rozlokowane wypustki masujące pewne punkty stopy lub elementy magnetyczne. To wpływa również na kondycję psychiczną i samopoczucie ćwiczącego, jak również zapobiega reumatyzmowi, artretyzmowi i osteoporozie. Twister z wypustkami pozwoli zredukować ból głowy i stawów oraz złagodzi stres,
  • twister z linkami – urządzenie najczęściej wyposażone w wypustki na dysku, a także linki z uchatymi, które ukryte są zazwyczaj po bokach talerza. Linki rozszerzają zakres możliwych do wykonania ćwiczeń na twisterze. Treningowi poddaje się bowiem również mięśnie rąk,
  • twister stojący – najczęściej ten typ twistera znaleźć można na siłowniach. To urządzenie stacjonarne, wyposażone w uchwyt, który pozwala na ustabilizowanie górnej części ciała.

Twister – jak ćwiczyć?

Przede wszystkim na twisterze powinno ćwiczyć się boso. Wszelkie ćwiczenia opierają się z kolei na skręcie tułowia na zmianę w dwóch kierunkach.

W ćwiczeniach na twisterze istotne jest unieruchomienie górnej części ciała i praca partiami od pasa w dół. To linia talii jest miejscem skrętu. Jeśli samodzielne ustabilizowanie tułowia jest trudne, warto oprzeć ręce na wysokości klatki piersiowej na ścianie, szafie czy pniu drzewa. Sam skręt na twisterze powinien być głęboki na tyle, że będzie czuć lekki ból mięśni. Czas ćwiczenia dla początkujących powinien wynieść bez pauz 10 minut. Wraz z zaawansowaniem czas można wydłużać.

Ćwiczenia na twisterze – efekty

Rezultaty ćwiczeń na twisterze są dwojakie. Przede wszystkim poprawiają formę i wygląd, a poza tym twistery z wypustkami dodatkowo masują punkty na stopach, co wpływa na lepsze samopoczucie.

Ćwiczenia na twisterze redukują tkankę tłuszczową i wysmuklają talię. Pozytywnie wpływają również na wygląd bioder i pośladków, zwłaszcza gdy do ćwiczeń użyjemy dwóch twisterów. Wzmacniają i modelują mięśnie skośne brzucha, które bardzo często są pomijane podczas ćwiczeń. Twister z linkami pozwala także na wzmocnienie i niewyrzeźbienie mięśni rąk.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także