UrodaCiało i twarzPękające naczynka na nogach. Czy można je usunąć? Poznaj przyczyny ich powstawania

Pękające naczynka na nogach. Czy można je usunąć? Poznaj przyczyny ich powstawania

Pękające naczynka na nogach mogą być spowodowane wieloma czynnikami, zarówno genetycznymi, jak i chorobowymi. Na szczęście można zapobiec ich powstawaniu poprzez regularną aktywność fizyczną oraz wprowadzenie prawidłowej diety. Pękające naczynka na nogach to dosyć bolesny problem, dlatego warto zwrócić uwagę na metody ich usuwania.

Pękające naczynka na nogach - wypróbuj domowych sposobów na profilaktykę.
Pękające naczynka na nogach - wypróbuj domowych sposobów na profilaktykę.
Źródło zdjęć: © 123RF

03.08.2020 09:48

Jeśli borykasz się z pękającymi naczynkami na nogach, powinnaś przede wszystkim pamiętać o tym, że domowe sposoby nie są wystarczające. Zwróć się po pomoc do lekarza, ponieważ wyłącznie zabiegi medycyny estetycznej zniwelują pękające naczynka na nogach. Po usunięciu problemu pielęgnacja żył jest priorytetem, aby przypadłość nie powracała.

Pękające naczynka na nogach – jakie są przyczyny?

Pękające naczynka na nogach pojawiają się w różnym wieku i naprawdę z wielu powodów. Częstą przyczyną są geny, jeśli w rodzinie występowały choroby żył – wówczas od urodzenia naczynka są zdecydowanie słabsze. Szczególnie decydującym momentem powstawania pękających naczynek na nogach jest ciąża. Ten wyjątkowy okres sprzyja burzy hormonalnej, przez co więcej krwi krąży po organizmie. Jakie są inne powody pojawienia się pękających naczynek?

  • płytko unaczyniona skóra;
  • nadciśnienie, cukrzyca;
  • nadwaga i otyłość;
  • ekspozycja na zbyt mocne słońce;
  • brak aktywności fizycznej;
  • osłabienie żył;
  • praca fizyczna i stanie wiele godzin na nogach.

Pękające naczynka na nogach – jak je leczyć?

Istnieje kilka metod, które pomogą w likwidacji pękających naczynek na nogach. Oczywiście dobór danego sposobu zależy wyłącznie od lekarza, który dopasuje leczenie do problemu. Najczęstsze metody leczenia rozszerzonych pajączków:

  1. Skleroterapia – polega na zamykaniu pękających naczynek. Do skóry wstrzykiwane są specjalne preparaty powodujące zrastanie naczynek. Efektem zabiegu jest ich obkurczenie i zrośnięcie, ale przy większych zmianach można powtarzać zabieg.
  2. Laserowe zamykanie naczynek – pulsujący laser wpływa na krew. Naczynka są niszczone, a przez to wchłaniane przez tkanki.
  3. Elektrokoagulacjaprąd ścina białko w naczynkach, które zostaje wchłonięte i wydalone.

Pękające naczynka na nogach – czy istnieją domowe patenty?

Pękającym naczynkom na nogach można zapobiec i zadziałać profilaktycznie. Przede wszystkim dostosowana dieta wpływa na elastyczność żył. Powinnaś spożywać produkty bogate w witaminę C i K, rutynę, kwasy omega 3, cynk, żelazo i flawonoidy. Równie ważna jest regularna aktywność fizyczna – wystarczy 3 razy w tygodniu ćwiczyć, zwłaszcza w przypadku siedzącego trybu życia. Mogą być pomocne przy profilaktyce pękających naczynek na nogach także pończochy oraz rajstopy przeciwżylakowe. Konsultacja z lekarzem pozwoli na dobranie odpowiedniego stopnia ucisku do naczynek.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)