UrodaCiało i twarzRozstępy na udach. Dlaczego się pojawiają i jak z nimi walczyć?

Rozstępy na udach. Dlaczego się pojawiają i jak z nimi walczyć?

Dla wielu kobiet rozstępy na udach są powodem do rozpaczy. Jednak wbrew pozorom, rozstępy są czymś naturalnym, choć niewiele pań rzeczywiście zdaje sobie z tego sprawę. Jeżeli zależy ci na skutecznym usunięciu rozstępów, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Rozstępy na udach. Dlaczego się pojawiają i jak z nimi walczyć?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Petardj

09.03.2020 | aktual.: 09.03.2020 14:43

Czym są rozstępy na udach?

Rozstępy to nic innego, jak pręgi pojawiające się na różnych częściach ciała - zazwyczaj na udach, brzuchu, piersiach czy pośladkach. Początkowo rozstępy są czerwone i wypukłe, po czym wtapiają się w kolor skóry, przez co tworzą widoczne bruzdy. Niestety rozstępy na udach bywają uznawane za kompleks przez wiele kobiet. Tak naprawdę podobne bruzdy nie powinny powodować takich odczuć, ponieważ są naturalnym zjawiskiem.

Przyczyny rozstępów na udach

Każdy rodzaj rozstępów tworzy się, gdy skóra nie nadąża z produkcją kolagenu. Wynikiem tego są pękające włókna, tworzące czerwone linie, które nazywamy rozstępami. Najczęściej okres dojrzewania sprzyja powstawaniu rozstępów, ponieważ sylwetka bardzo się zmienia, np. poszerzają się biodra. Jednak w dorosłym życiu również mogą pojawić się rozstępy.
Najczęstsze przyczyny:

  • ciąża;
  • zażywanie leków hormonalnych;
  • intensywne ćwiczenia;
  • gwałtowny wzrost masy ciała;
  • gwałtowny spadek masy ciała.

Niestety, trudno zapobiegać rozstępom, ponieważ trudno zauważyć niedobór lub nadmiar kolagenu w skórze. Co zrobić, kiedy się pojawią?

Rodzaje rozstępów na udach

Dobrze wiedzieć, kiedy mamy do czynienia ze świeżymi, a kiedy ze "starymi" rozstępami. Gdy na skórze pojawiają się czerwone bruzdy jest to znak, że rozstępy są całkiem nowe, natomiast pod skórą toczy się stan zapalny z powodu zerwanych włókien kolagenowych. Ta faza trwa nawet od kilku do kilkunastu miesięcy, po czym dopiero wtedy rozstępy zamieniają się w jasne pręgi. Ten proces nazywa się fazą zanikania, ale rozstępy nie znikają zupełnie, lecz po prostu stają się mniej widoczne.

Zapobieganie rozstępom i ich usuwanie

Choć nie można przewidzieć momentu, gdy pojawią się nowe rozstępy, to jednak można im skutecznie zapobiec. Przede wszystkim należy zadbać o dietę bogatą w warzywa i owoce, a także o regularne nawodnienie. Oprócz tego, warto wprowadzić ćwiczenia angażujące dolne partie ciała, ewentualnie korzystać z mieszanki rozjaśniającej. Wystarczy zmieszać ze sobą oliwę z płynną witaminą E oraz z sokiem z cytryny – miksturę należy wcierać w rozstępy 2 razy w tygodniu. Jednak jednym z najlepszych sposobów na usunięcie rozstępów jest skorzystanie z lasera. Dzięki laserowemu usuwaniu rozstępów, skóra zostaje pobudzona do produkcji nowego kolagenu. Niestety zabieg ma swój minus, a mianowicie bolesny proces rekonwalescencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)