Gencjana na włosy. Jak jej prawidłowo używać i w jaki sposób działa?
Gencjana na włosy skutecznie posłuży jako szampon koloryzujący, na dodatek całkowicie naturalny. Dotychczas znałaś fiolet gencjanowy jako środek przeznaczony do odkażania i oczyszczania ran czy powstrzymujący rozwój grzybów i pleśni. Czy jednak spodziewałaś się, że można użyć gencjany na włosy? Jeśli nie, koniecznie zajrzyj poniżej.
28.07.2020 11:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gencjana to roztwór wodny albo alkoholowy, który posiada naprawdę szerokie zastosowanie. Można używać jej wewnętrznie i zewnętrznie – niegdyś była podawana pacjentom cierpiącym na sepsę. W mniej inwazyjnym przypadku można użyć gencjany na włosy, która znacznie lepiej sprawdzi się jako naturalna farba. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Gencjana – jakie wykazuje działanie?
Gencjana zwana także piochtaniną ma naprawdę szerokie właściwości. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie czy przeciwpasożytniczo, więc doskonale sprawdza się jako odkażacz lub wysuszacz do ran. Gencjanę często wykorzystuje się również przy ospie wietrznej, ale należy jej unikać na otwartych i głębokich ranach oraz przy uczuleniu na skład.
Gencjana na włosy – jak wpływa na pasma?
Gencjana na włosy jest znacznie zdrowsza niż płukanki. Nadaje pasmom chłodniejszy odcień, ponieważ fioletowy roztwór pozwala na wypłukanie żółtych refleksów z blond włosów. Natomiast wykorzystanie jej przy brązowych włosach dodaje naturalnego blasku, a także neutralizuje rudawe kosmyki. Gencjana na włosy na szczęście ich nie wysusza, ale nie wolno jej używać zbyt często. Najlepiej powtarzać zabieg raz na kilka tygodni, aby utrzymać najlepszy efekt. Gencjana tym samym działa podobnie jak fioletowy szampon do włosów, ale jest zdecydowanie łagodniejsza.
Gencjana na włosy – jak jej użyć?
Chcąc wykorzystać gencjanę na włosy wystarczy zaledwie kilka jej kropel dodać do maski lub odżywki do włosów. Możesz ewentualnie rozpuścić ją w wodzie i nałożyć na końcówki. Bądź ostrożna podczas aplikowania gencjany na włosy, aby nie pobrudzić ubrań oraz skóry. Następnie nałóż na głowę czepek albo folię i zawiń pasma w ręcznik. Trzymaj ją minimum 30 minut, po czym zmyj pozostałość z włosów i wysusz włosy. Dla pewności, gencjanę na włosy na początek nałóż na jeden kosmyk i dopiero potem zastosuj ją na całość, jeśli efekt będzie zadowalający.
Gencjana na włosy – jak ją zmyć?
Z gencjaną na włosy musisz obchodzić się naprawdę ostrożnie, aby uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń. Jeśli jednak niechcący zabarwiłaś skórę, możesz skorzystać z domowych sposobów na zniwelowanie przebarwień. Możesz do tego celu użyć soku z cytryny, kwasku cytrynowego, proszku do pieczenia albo wody utlenionej z octem. Każdy z tych produktów bardzo dobrze zmyje gencjanę z danego miejsca.