Urządzanie kuchni. Jak zamontować blat kuchenny?
Montaż blatu kuchennego wymaga dokładnego wykonania pomiarów, dużej precyzji, a także odpowiedniego sprzętu. Chociaż z mocowaniem blatu najszybciej upora się fachowiec, czasem można tę czynność wykonać samodzielnie.
30.08.2018 08:57
Jak zamontować blat kuchenny – podstawy
Jeśli projektujemy kuchnię od zera lub planujemy wymianę blatu kuchennego, prawdopodobnie zechcemy skorzystać z usług specjalistów, którzy będą wiedzieli, jak zaplanować i przeprowadzić całą procedurę. Podczas montażu blatu trzeba wziąć pod uwagę szereg elementów, w tym konieczność wykonania odpowiednich pomiarów, dostęp do niezbędnych przyrządów, ewentualną konieczność docięcia blatu oraz wykończenia całości.
Musimy też uwzględnić materiał, z którego wykonany jest dany blat kuchenny. O ile blaty drewniane czy laminowane można w razie potrzeby przyciąć nawet samodzielnie, by dopasować je do ściany czy pod zlewozmywak, to już np. blat kompozytowy przetnie jedynie fachowy sprzęt.
Jak zamontować blat kuchenny – pomiary
Żeby zamontować blat kuchenny, trzeba przeprowadzić dokładne pomiary, uwzględniając wysunięcie blatu nad frontami szafek. Nie zapominajmy też, że od równego wycięcia poszczególnych części blatu, szczególnie gdy będziemy łączyć blaty narożnie. Konieczne może być też wycięcie otworów na zlewozmywak i płytę grzewczą, co również powinno być przeprowadzone z największą dokładnością. Tę czynność wykonuje się wyrzynarką, ale gotowe otwory trzeba przy krawędziach zabezpieczyć przed wodą i czynnikami zewnętrznymi – do uszczelnienia posłuży nam silikon.
Jak zamontować blat kuchenny – mocowanie blatu
Blat kuchenny mocuje się do korpusów szafek, wykorzystując w tym celu odpowiednie wkręty. Na tym etapie warto posłużyć się poziomicą, żeby upewnić się, czy nasz blat został osadzony równo w stosunku do podłoża. Należy też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu krawędzi blatu, a także linii styku blatu ze ścianą.
Jak zamontować blat kuchenny – wykończenie blatu
Montaż blatu kuchennego zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy uda się go wprawnie połączyć ze ścianą, parapetem czy zlewozmywakiem. Krawędzie blatów można zabezpieczyć specjalnymi listwami bocznymi, natomiast do łączenia blatów wykorzystamy listwy, maskownice lub silikon. Silikon to odpowiednie rozwiązanie przede wszystkim w przypadku blatów z konglomeratu lub kamienia. Wykorzystamy go również do połączenia blatu ze zlewem – silikon świetnie zabezpieczy tę przestrzeń przed działaniem wody i dostawaniem się tam zanieczyszczeń.
Kuchnia modułowa i kuchnia na wymiar
Kuchnia modułowa to wygodne rozwiązanie, gdy chcemy samodzielnie zaaranżować wnętrze, a także własnoręcznie zamontować poszczególne elementy. Daje to swobodę również w kwestii blatów i szafek, szczególnie w małych kuchniach oraz w sytuacjach, gdy chcemy zagospodarować narożniki bądź niewygodne skosy. Z większymi nakładami finansowymi wiąże się za to kuchnia na wymiar, ponieważ w grę wchodzi tu dokładne wymierzenie wszystkich powierzchni. W tym przypadku nie trzeba ograniczać się do asortymentu sklepowego, ponieważ meble i blaty wykonywane są na zamówienie klienta.