Usłyszysz go, gdy wejdzie do domu. Od razu zacznij zwalczać
Jeśli w domu, szczególnie w okolicach strychu lub schodów wykonanych z drewna, usłyszysz charakterystyczne dźwięki, możliwe, że masz do czynienia z nieproszonym gościem. Spuszczel pospolity żeruje w drewnie. Poznaj sposób na walkę z tym szkodnikiem.
Spuszczel pospolity to jeden z powszechnych drewnojadów w Polsce. Jego działalność jest groźna, ponieważ żeruje na drewnie konstrukcyjnym używanym do budowy domów i więźb dachowych, a także na innych drewnianych elementach, jak podłogi, okna czy meble. Długotrwałe działanie tego owada może prowadzić do poważnych szkód, włącznie z groźbą zawalenia się konstrukcji.
Maleństwo, które sieje spustoszenie: spuszczel pospolity
Szkodnik z wyglądu przypomina chrząszcza. Występują w kolorze brunatno-czarnym, a czasem brązowym. Samce osiągają długość około 20 mm, podczas gdy samice mogą sięgać nawet do 30 mm. Z jaj samic wykluwają się larwy, które już po kilku dniach zaczynają drążyć drewno, tworząc korytarze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co to są Ziemiórki i jak się ich pozbyć?
Rozpoznać obecność tego drewnojada w domu można po odgłosach skrobania, szczególnie słyszalnych w cieplejsze dni. Na zjedzonym materiale widać małe otwory oraz mączkę drzewną.
Spuszczel pospolity: jak się pozbyć szkodnika drewna?
Niestety, walka z tym szkodnikiem nie jest łatwa, dlatego lepiej podjąć działania zapobiegawcze, takie jak dokładna impregnacja drewnianych powierzchni. Dostępne są różne specjalistyczne środki biobójcze. Można też użyć terpentyny aplikowanej strzykawką bezpośrednio w miejsca zainfekowane.
Alternatywnie warto próbować pocierać uszkodzone miejsca cebulą przez dwa tygodnie. Zabieg warto powtórzyć po kolejnym tygodniu przerwy. Jeśli te metody zawiodą, zalecane jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!