UrodaUsuwanie tatuażu. Najczęściej stosowane metody

Usuwanie tatuażu. Najczęściej stosowane metody

Usuwanie tatuażu. Najczęściej stosowane metody
Źródło zdjęć: © East News
20.08.2018 13:56, aktualizacja: 22.02.2019 22:02

Jak przebiega laserowe usuwanie tatuażu i czy jest bezpieczne? Jakie są inne sposoby na pozbycie się tatuażu? Czy każdy tatuaż można usunąć? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Jakie tatuaże można usunąć?

To, czy dany wzór nadaje się do usunięcia, zależne jest od kilku czynników, np. wielkości wzoru, miejsca, w którym został wykonany oraz kolorów, jakie zostały wykorzystane do jego stworzenia. Zgodnie z tą zasadą najłatwiejsze do usunięcia są niewielkie tatuaże wykonane w płytkich warstwach skóry, a najtrudniej pozbyć się dużego, wielokolorowego wzoru.

Jeśli jesteśmy już pewni, że nasz tatuaż nadaje się do usunięcia czas wybrać metodę, którą będzie przeprowadzony zabieg. Za najskuteczniejszy w procesie usuwania tatuażu uznaje się laser, a co za tym idzie zabieg laseroterapii.

Jak usunąć tatuaż za pomocą lasera?

Zabieg laseroterapii polega na naświetleniu wzoru laserem, który, wnikając w strukturę skóry, absorbuje tusz, usuwając go. Ponadto, to czy zabieg przebiegnie pomyślnie, zależy w znacznej mierze od długości fali lasera oraz koloru wywabianego barwnika. Kolory takie jak czerwony i zielony usuwa się, stosując rozdzielczość od 1 do 2 herców, co przekłada się na bardzo długi czas potrzebny do całkowitego zniwelowania wzoru.

Zgodnie z tą zasadą najtrudniejszym do usunięcia pozostaje tatuaż żółty, który jest niemożliwy do całkowitego zlikwidowania. Natomiast najłatwiej pozbyć się wzorów czarnych, w przypadku których wykorzystuje się fale o częstotliwości 10 herców, co przekłada się ostatecznie na 10 strzałów wiązki na sekundę. To wszystko sprawia, że aby skutecznie usunąć niechciany wzór ze skóry, konieczne jest przeprowadzenie od 2 do nawet 10 zabiegów laseroterapii.

Ponadto, nie mniej ważną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja skóry po samym zabiegu, co znacznie przyspiesza finalne gojenie. Wykonuje się je poprzez stosowanie produktów natłuszczających takich jak kremy, np. popularny pantenol, oraz wykonywanie masaży skóry.

Co więcej, przez kolejne kilka miesięcy po zabiegu powinno się unikać wykonywania ćwiczeń fizycznych oraz wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych i solarium.

Jak usunąć tatuaż? Inne metody

Pozostałe metody, za pomocą których możliwe jest usunięcie tatuażu, podobnie jak laseroterapia zaliczają się do zabiegów dermatologicznych wykonywanych najczęściej w klinikach medycyny estetycznej. Przykładem jest dermabrazja mechaniczna, podczas której usuwane zostają kolejne warstwy skóry zawierające kolorowy tusz. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej głowicy ściernej. Wadą tej metody jest jej dość krótki zasięg działania, co sprawia, że stosując ją, niemożliwe jest usunięcie położonego głębiej tuszu.

Oprócz tego równie popularnym sposobem usuwania tatuaży jest tzw. peeling chemiczny, podczas którego na skórę nakładany jest kwas np. glikolowy lub trójchlorooctowy. Posiada on właściwości złuszczające, które ''zdzierają'' skórę warstwę po warstwie, usuwając znajdujący się w jej strukturze tusz.

Niestety wciąż popularne usuwanie tatuażu domowymi metodami za pomocą np. chlorku sodu jest niebezpieczne i może pozostawić trudne do usunięcia ślady w postaci blizn skórnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także