UrodaWszystko, co trzeba wiedzieć o gojeniu i pielęgnacji świeżego tatuażu

Wszystko, co trzeba wiedzieć o gojeniu i pielęgnacji świeżego tatuażu

Wszystko, co trzeba wiedzieć o gojeniu i pielęgnacji świeżego tatuażu
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Marcin Stępień
18.07.2018 21:56, aktualizacja: 03.08.2018 11:10

Odpowiednia pielęgnacja świeżego tatuażu jest obligatoryjnym warunkiem zachowania jego oryginalnego kształtu i koloru. Skórę po zabiegu należy traktować podobnie jak obszar po świeżym zranieniu. Najlepiej do tego celu zakupić specjalistyczny preparat przyspieszający gojenie świeżego tatuażu i ułatwiający jego późniejszą pielęgnację.

Pielęgnacja świeżego tatuażu

Tatuaż jest atrakcyjną ozdobą ciała pod warunkiem, że jest wykonany w profesjonalnym studio, przez doświadczonego tatuażystę. Jeśli udamy się do renomowanego salonu tatuażu, możemy mieć gwarancję, że zostaniemy poinformowani o tym, jak dbać o świeży tatuaż. Pielęgnacja tatuażu jest bardzo ważna i nie należy jej pomijać, gdyż w przeciwnym razie możemy zapomnieć o zachowaniu oryginalnego kształtu i koloru wykonanego wzoru. Pielęgnacja świeżego tatuażu składa się z kilku kroków: nakładania specjalistycznej maści (np. Bepanthen), owijaniu wytatuowanego miejsca folią spożywczą i mycia tego miejsca za pomocą szarego mydła.

Tuż po wykonaniu tatuażu nakłada się na niego folię spożywczą, która pełni rolę opatrunku, a także zapobiega rozlaniu się świeżego tuszu. Co ważne, folię tę należy nakładać na tatuaż przez 2-3 dni od jego wykonania. Ważnym elementem pielęgnacji świeżego tatuażu jest również przemywanie go co 4-5 h za pomocą szarego mydła. Przy czym istotne jest to, żeby nie trzymać folii zbyt długo na ręce, ponieważ może to grozić powstaniem strupków.

Wskazania po wykonaniu tatuażu:

  1. Przez tydzień od wykonania tatuażu nie należy pić alkoholu.
  2. Przez miesiąc od wykonania tatuażu należy chronić go przed promieniowaniem słonecznym.
  3. Przez miesiąc od wykonania tatuażu nie należy korzystać z basenu, sauny i solarium.
  4. Przez dwa tygodnie od wykonania tatuażu nie należy uprawiać sportu.
  5. Przez dwa tygodnie od wykonania tatuażu należy unikać długich, gorących kąpieli.

W wakacje zadbaj o swoją skórę z tatuażami. Wyposaż się w odpowiednie kosmetyki do opalania z WP radarOkazji.

Zobacz także:
Ile kosztuje tatuaż?
Ile kosztuje tatuaż?

Gojenie tatuażu - etapy

Gojenie tatuażu przebiega w kilku etapach, które podobne są do procesu gojenia skóry po zranieniu. Szczególnie uciążliwy jest uporczywy świąd, który związany jest z regeneracją skóry po zabiegu. Po upływie trzech dni od wykonania tatuażu rozpoczyna się proces złuszczania naskórka, co jest widoczne w głównej mierze przy aplikacji maści do pielęgnacji świeżego tatuażu. Dodatkowo przez kilka dni po wykonaniu tatuażu skóra wokół niego jest opuchnięta, wypukła i mocno zaczerwieniona. Z czasem może nawet pojawić się siniak. Po dwóch tygodniach od wykonania tatuażu może on prezentować się nieco mniej wyraziście, ale nie ma co się obawiać, bo ten stan jest przejściowy.