FitnessUwaga na alergię: atakuje jesienią!

Uwaga na alergię: atakuje jesienią!

Uwaga na alergię: atakuje jesienią!
Źródło zdjęć: © 123RF

23.10.2013 18:27, aktual.: 25.10.2013 09:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwsze chłody oraz kaprysy aury sprawiają, że jesienią głównym problemem ze zdrowiem stają się przeziębienia. Nie można jednak zapominać i o tym, że ta pora roku potrafi również utrudnić życie alergikom.

Pierwsze chłody oraz kaprysy aury sprawiają, że jesienią głównym problemem ze zdrowiem stają się przeziębienia. Nie można jednak zapominać i o tym, że ta pora roku potrafi również utrudnić życie alergikom. Co warto wiedzieć na temat jesiennych alergii? Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Objawy jesiennych alergii
Pierwsze symptomy jesiennych alergii są bardzo zbliżone do objawów typowych dla przeziębienia. Zapchany nos i problemy ze swobodnym oddychaniem, kaszel oraz kichanie – oto problemy, z którymi muszą się zmierzyć alergicy. Jesienią takie dolegliwości często bywają ignorowane lub mylnie uznawane za przeziębienie. Niestety, środki stosowane w przypadku przeziębienia nie przyniosą ulgi alergikom, gdyż całkowicie odmienne są przyczyny takich dolegliwości.

Główni winowajcy

Pyłki traw i zbóż są częstymi przyczynami alergii, jednak najgroźniejszymi alergenami są pleśnie oraz roztocza. Zwiększająca się jesienią wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni. Pojawiają się one nie tylko w naszych domach, ale i w lasach oraz miejskich parkach. W jaki sposób zarodki pleśni mogą wpływać na nasz organizm? Swędzące oczy, podrażnione spojówki oraz kaszel są częstymi efektami działalności pleśni. Za najbardziej uciążliwy problem uchodzi jednak niedrożność nosa.

Jak powstaje katar sienny? To skutek wpływu pleśni na błonę śluzową nosa. Kaszel oraz katar mogą być też reakcją organizmu na roztocza, które ukrywają się przede wszystkim w kurzu. Jesienią, gdy mniej czasu poświęcamy na wietrzenie mieszkania, ich negatywny wpływ na samopoczucie staje się silniejszy. Działają one na nasz organizm w taki sam sposób, jak zarodki pleśni i w znacznym stopniu utrudniają życie. Dodatkowym problemem związanym z jesiennymi alergiami jest stres. Krótszy dzień i mniejsza ilość światła słonecznego sprawiają, że stajemy się bardziej podatni na jego negatywne działanie. Sprzyja to osłabieniu organizmu i czyni go bardziej podatnym na działalność szkodliwych alergenów.

Jak walczyć w jesiennymi alergiami?

Alergii lekceważyć nie można. Takie zaniedbanie może doprowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych. Już dawno zauważono, że jesienią zwiększa się liczba zachorowań na astmę – szczególnie u dzieci. Jak zatem walczyć z alergią i uchronić się przed jej skutkami? Podstawa to systematyczne odwiedzanie lekarza i monitorowanie swego stanu zdrowia. Niezbędna jest też troska o higienę. Walka z kurzem i wilgocią, wietrzenie mieszkania to podstawa.

Ważne staje się również leczenie kataru – problemu, który uchodzi za szczególnie uciążliwy. Na problemy związane z zapaleniem błony śluzowej nosa pomóc może aerozol podawany donosowo. Bezpiecznym, wygodnym w aplikacji, a zarazem skutecznym lekiem na zapchany nos jest płyn Xylorin, który pozwala zwalczyć problemy związane zarówno z zapaleniem błony śluzowej, jak i zatok przynosowych. To jeden z tych leków, które mogą przynieść ulgę zarówno alergikom, jak i przeziębionym.

Jesień to trudny czas dla alergików oraz dla tych, w przypadku których dopiero zaczynają się tego typu kłopoty. By uniknąć problemów z reakcjami alergicznymi koniecznie trzeba pamiętać o profilaktyce, a niepokojące objawy konsultować z lekarzem. Brak odpowiedniego leczenia może sprawić, że alergia przemieni się w przewlekłą chorobę górnych dróg oddechowych – astmę.

Materiał powstał przy współpracy z Xylorin.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (27)