Uważaj na "trójkąt śmierci". Lekarz ostrzega
Wszyscy marzą o nieskazitelnym wyglądzie skóry. Niektórzy pozbywają się niedoskonałości na własną rękę i decydują się na wyciskanie wyprysków. Dermatolodzy odradzają jednak takie działanie i przestrzegają przed konsekwencjami, zwłaszcza w tzw. trójkącie śmierci.
Jednym z najważniejszych obszarów naszej twarzy jest tzw. trójkąt śmierci. To miejsce wymaga szczególnej uwagi i przestrzegania zasad odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku pojawienia się w tym obszarze niechcianych pryszczy pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich wyciskać.
"Trójkąt śmierci" znajduje się w centralnej części twarzy
Gdzie jest "trójkąt śmierci"? To obszar twarzy łączący nos z kącikami ust. Sfera ta wydaje się niewielka, lecz jej znaczenie dla zdrowia jest ogromne. Dlaczego tak ważne jest, aby nie wyciskać pryszczy w tym rejonie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dermatolog z Nowego Jorku, dr Mark Strom, publikujący na TikToku jako @dermarkologist bije na alarm. Okazuje się, że to miejsce jest "szczególnie niebezpieczne" ze względu na ścisłe połączenie naczyń krwionośnych z mózgiem.
Infekcja w obszarze "trójkąta śmierci" może szybko się rozprzestrzenić za pomocą żyły twarzowej oraz żył ocznych. Mają one połączenie ze znajdującą się we wnętrzu czaszki – zatoką jamistą. Jak podkreśla lekarz, to może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem m.in. zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej, porażenia nerwów, a nawet śmierci. Dodatkowo blizna po wyciskaniu pryszcza może być trudniejsza do usunięcia niż sama niedoskonałość.
Jak lepiej zadbać o cerę?
Przede wszystkim, warto zadbać o codzienną pielęgnację skóry. Regularne oczyszczanie twarzy oraz nawilżenie pomagają utrzymać ją w dobrej kondycji. Dobrym wyborem jest używanie w tym celu delikatnych kosmetyków, które nie podrażniają naskórka i stwarzają mu odpowiednie warunki, by się zregenerować.
Ważnym aspektem jest dieta bogata w witaminy i minerały. Spożywanie owoców, warzyw oraz produktów pełnoziarnistych może mieć dobroczynny wpływ na cerę. Specjaliści zalecają ograniczenie cukru i przetworzonej żywności m.in. wyeliminowanie z diety chipsów, słodkich napojów gazowanych czy zupek instant.
Jednym z kluczowych elementów jest redukcja nadmiaru stresu np. poprzez relaksacyjne techniki medytacyjne. Wprowadzenie nowych nawyków, stosowanie naturalnych olejków eterycznych do kąpieli lub regularna aktywność fizyczna mogą pomóc zredukować napięcie, co pozytywnie wpływa na walkę z niedoskonałościami.
Jeśli pryszcze są uporczywe, nawracające i trudne do wyleczenia, należy rozważyć konsultację z dermatologiem. Specjalista dobierze odpowiednią terapię lub leki dostosowane do indywidualnych potrzeb skóry.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl