Uważaj! Te produkty uzależniają jak narkotyk. Ogranicz ich spożywanie
Nie od dziś mówi się, że od niektórych składników żywieniowych możemy się uzależnić. Na czarnej liście znalazły się produkty, które spożywa niemal każdy z nas. Zanim wybierzesz się na kolejne zakupy do pobliskiego marketu, sprawdź, jakiego jedzenia dla własnego dobra powinnaś unikać.
Cukier
Niektóre z nas nie wyobrażają sobie porannej kawy bez cukru czy popołudnia bez słodkiej przekąski. Okazuje się, że te niewinne przyjemności mogą nieść za sobą zgubne skutki dla naszego zdrowia. Badacze twierdzą, że cukier może uzależniać jak narkotyk. To uczucie doskonale znają osoby, które regularnie spożywają słodkie produkty.
Zastanawiasz się, w jaki sposób działa organizm osoby uzależnionej od cukru? - Cukier powoduje skok stężenia glukozy. Wtedy organizm wypuszcza do krwi dużą ilość insuliny, żeby ją zneutralizować. Po wyrzucie insuliny, poziom glukozy gwałtownie spada, a to powoduje ponowne uczucie głodu i ochotę na coś słodkiego – wyjaśnia Jan Poniecki, doradca żywieniowy z GuiltFree.pl.
Mąka pszenna
Mąka pszenna to składnik, który znajduje się w ogromnej ilości produktów. Najczęściej występuje w pieczywie i ciastkach. Jak twierdzą dietetycy, pszenica jest niezdrowa (zawiera 75-80 proc. węglowodanów) i uzależnia. Dlatego powinnyśmy jej unikać w codziennej diecie. Propagatorka zdrowego stylu życia, Agnieszka Pająk, twierdzi, że po odstawieniu produktów pszenicznych możemy odczuwać skrajne zmęczenie, zaburzenia koncentracji, stany depresyjne i nerwice.
Tłuszcze nienasycone
Pewnie już nie raz słyszałaś o tym, że jedzenie fast foodów uzależnia. Okazuje się, że problemem są zawarte w nich tłuszcze nienasycone, które mają fatalny wpływ na nasze zdrowie. Zamiast uczucia sytości, po zjedzeniu frytek czy pizzy organizm domaga się jeszcze więcej tłustych potraw. Jeśli kilka razy w tygodniu zdarza ci się jeść tzw. śmieciowe jedzenie, najwyższy czas z tym skończyć.
Kofeina
Kofeina to jedna z najbardziej uzależniających używek, bez których wiele z nas nie wyobraża sobie codzienności. Według badań dla 30 procent osób pijących kawę, spożywanie kofeiny stało się nałogiem. Gdy ją odstawiamy, zaczynamy odczuwać bóle głowy, zmęczenie, obniżenie wydajności podczas wykonywania zadań.