Trwa ładowanie...
seks

"Uważny seks" sprawi, że na nowo siebie zapragniecie. Poznajcie jego założenia

Uważność polega na zwracaniu uwagi na to, co dzieje się w danej chwili. Termin ten zazwyczaj stosowany jest do określania cech charakteru, ale obecnie przechodzi transformację do intymności.

Share
"Uważny seks" sprawi, że na nowo siebie zapragniecie. Poznajcie jego założenia
Źródło: 123RF
d3v6yh1

Koncepcja "uważnego seksu" jest dość prosta: uprawiaj go i nie myśl wtedy o niczym innym. Co to oznacza w praktyce? Nie pozwalaj swojemu umysłowi wejść w tryb myślenia o liście spraw do załatwienia.

Według seksuologów uprawianie "uważnego seksu" może znacznie podnieść zdrowie fizyczne i emocjonalne, umożliwiając ludziom skupienie się na swoich odczuciach cielesnych, co skutkuje bardziej satysfakcjonującymi doświadczeniami seksualnymi. Podobnie jak medytacja, polega na skupianiu się na szczegółach. Na tym, co robisz w danym momencie.

"Chodzi o to, by cieszyć się i doświadczać seksu, który się właśnie ma, a nie tylko go uprawiać" – wyjaśnia Kate Moyle, psychoterapeutka.

d3v6yh1

"Bycie obecnym jest kluczowe - tak często jesteśmy w życiu rozproszeni, rzadko coś otrzymuje całą naszą uwagę" - mówi w rozmowie z The Independent.

Nasza niechęć do koncentrowania się na jednej rzeczy może być szczególnie szkodliwa w odniesieniu do seksu i może wpływać na rosnącą liczbę osób niezadowolonych ze swojego życia erotycznego. Z badania przeprowadzonego w czerwcu przez Public Health England wynika, że 49 proc. brytyjskich kobiet w wieku od 25 do 34 lat nie odczuwa przyjemności z seksu.

"Ludzie, którzy są bardziej świadomi podczas seksu, są prawdopodobne lepszymi partnerami i mogą więcej zaoferować" - mówi ekspertka od relacji, Alix Fox.

Fox współpracuje z japońską marką zabawek erotycznych Tenga, która niedawno opublikowała "Globalny raport o przyjemności ", w którym wzięło udział ponad 13 600 respondentów w wieku 18-74 lat w 18 krajach.

d3v6yh1

"Okazało się, że mężczyźni, którzy bardziej skupiali się na seksie, którzy są bardziej kontaktowi i wyrażają swoje emocje, otrzymali o wiele więcej pozytywnych ocen ich "zdolności erotycznych" od kochanek" - wyjaśnia Fox.

Te odkrycia są sprzeczne z archaicznymi stereotypami męskości, które opowiadają się za stoicyzmem i emocjonalnym dystansem w odniesieniu do seksu.

"Sugestia jest taka, że aby oboje partnerzy byli bardziej zadowoleni z pożycia, muszą naprawdę skupić się na sobie nawzajem. Ćwiczenia na uważność mogą w tym pomóc" - dodaje Fox i sugeruje pozbycie się wszelkich urządzeń z sypialni, aby uwolnić się od rozpraszających bodźców, na przykład brzęczącego telefonu.

"Zwróć szczególną uwagę na to, jak twoje ciało reaguje podczas seksu" - radzi Peter Saddington, terapeuta seksualny z organizacji charytatywnej Relate. "Zwróć też uwagę na ciało swojego partnera. Jak reaguje na twoje ruchy? Co ci się podoba w jego ciele?".

"To naprawdę poprawi wasze relacje" - mówi Saddington. "Wszystko ze względu na zachowanie, które towarzyszy utrzymaniu uważnego seksu, takie jak traktowanie ciała partnera z szacunkiem i nie osądzanie, ponieważ skupiamy się całkowicie na sposobie odczuwania swoich ciał" - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3v6yh1

Podziel się opinią

Share
d3v6yh1
d3v6yh1
Strona Główna WP