Blisko ludzi"Uważny seks" sprawi, że na nowo siebie zapragniecie. Poznajcie jego założenia

"Uważny seks" sprawi, że na nowo siebie zapragniecie. Poznajcie jego założenia

"Uważny seks" sprawi, że na nowo siebie zapragniecie. Poznajcie jego założenia
Źródło zdjęć: © 123RF
Aleksandra Hangel
06.09.2018 20:27

Uważność polega na zwracaniu uwagi na to, co dzieje się w danej chwili. Termin ten zazwyczaj stosowany jest do określania cech charakteru, ale obecnie przechodzi transformację do intymności.

Koncepcja "uważnego seksu" jest dość prosta: uprawiaj go i nie myśl wtedy o niczym innym. Co to oznacza w praktyce? Nie pozwalaj swojemu umysłowi wejść w tryb myślenia o liście spraw do załatwienia.

Według seksuologów uprawianie "uważnego seksu" może znacznie podnieść zdrowie fizyczne i emocjonalne, umożliwiając ludziom skupienie się na swoich odczuciach cielesnych, co skutkuje bardziej satysfakcjonującymi doświadczeniami seksualnymi. Podobnie jak medytacja, polega na skupianiu się na szczegółach. Na tym, co robisz w danym momencie.

"Chodzi o to, by cieszyć się i doświadczać seksu, który się właśnie ma, a nie tylko go uprawiać" – wyjaśnia Kate Moyle, psychoterapeutka.

"Bycie obecnym jest kluczowe - tak często jesteśmy w życiu rozproszeni, rzadko coś otrzymuje całą naszą uwagę" - mówi w rozmowie z The Independent.

Nasza niechęć do koncentrowania się na jednej rzeczy może być szczególnie szkodliwa w odniesieniu do seksu i może wpływać na rosnącą liczbę osób niezadowolonych ze swojego życia erotycznego. Z badania przeprowadzonego w czerwcu przez Public Health England wynika, że 49 proc. brytyjskich kobiet w wieku od 25 do 34 lat nie odczuwa przyjemności z seksu.

"Ludzie, którzy są bardziej świadomi podczas seksu, są prawdopodobne lepszymi partnerami i mogą więcej zaoferować" - mówi ekspertka od relacji, Alix Fox.

Fox współpracuje z japońską marką zabawek erotycznych Tenga, która niedawno opublikowała "Globalny raport o przyjemności ", w którym wzięło udział ponad 13 600 respondentów w wieku 18-74 lat w 18 krajach.

"Okazało się, że mężczyźni, którzy bardziej skupiali się na seksie, którzy są bardziej kontaktowi i wyrażają swoje emocje, otrzymali o wiele więcej pozytywnych ocen ich "zdolności erotycznych" od kochanek" - wyjaśnia Fox.

Te odkrycia są sprzeczne z archaicznymi stereotypami męskości, które opowiadają się za stoicyzmem i emocjonalnym dystansem w odniesieniu do seksu.

"Sugestia jest taka, że aby oboje partnerzy byli bardziej zadowoleni z pożycia, muszą naprawdę skupić się na sobie nawzajem. Ćwiczenia na uważność mogą w tym pomóc" - dodaje Fox i sugeruje pozbycie się wszelkich urządzeń z sypialni, aby uwolnić się od rozpraszających bodźców, na przykład brzęczącego telefonu.

"Zwróć szczególną uwagę na to, jak twoje ciało reaguje podczas seksu" - radzi Peter Saddington, terapeuta seksualny z organizacji charytatywnej Relate. "Zwróć też uwagę na ciało swojego partnera. Jak reaguje na twoje ruchy? Co ci się podoba w jego ciele?".

"To naprawdę poprawi wasze relacje" - mówi Saddington. "Wszystko ze względu na zachowanie, które towarzyszy utrzymaniu uważnego seksu, takie jak traktowanie ciała partnera z szacunkiem i nie osądzanie, ponieważ skupiamy się całkowicie na sposobie odczuwania swoich ciał" - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta