W mieszkaniu w mig zrobi się ciepło. Zapomnisz o rachunkach grozy

Zaczęła się jesień, a wraz z nią pierwsze rachunki grozy za ogrzewanie. W jaki sposób możemy zapewnić sobie ciepło w domu i nie zbankrutować? Oto kilka sprawdzonych sposobów na tanie dogrzanie mieszkania.

Jak ogrzać mieszkanie, nie wydając przy tym kroci?
Jak ogrzać mieszkanie, nie wydając przy tym kroci?
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Ingo Bartussek

12.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 18:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chłodniejsze miesiące roku to trudny czas, bo klimat – mimo znacznego ocieplenia – nadal nas nie rozpieszcza. Rosnące rachunki za ogrzewanie spędzają sen z powiek wielu ludziom. Wszyscy wokół zadają sobie pytanie, jak zapewnić przyjemne ciepło, nie rujnując jednocześnie domowego budżetu. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym na ogrzewaniu da się zaoszczędzić – i to bez konieczności siedzenia w zimnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uszczelnienie okien to podstawa. Ucieka przez nie ciepło

Po pierwsze i najważniejsze, warto przyjrzeć się uważnie oknom. W przypadku nieszczelnych okien winne najczęściej są uszczelki, które szybko się wyrabiają i zużywają. Uszkodzenia można dostrzec gołym okiem, wystarczy się dobrze przyjrzeć: pęknięcia, przetarcia, ubytki w uszczelkach. Aby przekonać się o szczelności okien, można też wykonać test świeczki. Kładziemy ją na oknie i obserwujemy płomień. Jeśli drga, okna są nieszczelne i ucieka przez nie ciepło.

Okna można uszczelnić domowymi sposobami, świetnie sprawdzi się do tego folia albo nawet stare gazety, którymi możemy okleić okna. Większe ubytki wypełnimy za pomocą gąbek do zmywania naczyń – wystarczy je podzielić na mniejsze kawałki, wcisnąć w miejsca wykruszonych uszczelek i przykleić taśmą.

Wykorzystajmy naturalne warunki. Ogrzejmy mieszkanie światłem

Dopóki możemy cieszyć się słoneczną pogodą, warto ją wykorzystać, aby dogrzać mieszkanie naturalnymi sposobami. W ciągu dnia zakręćmy kaloryfery i koniecznie poodsłaniajmy okna, żeby wpuścić do wnętrza jak najwięcej dziennego światła. W ten sposób podniesiemy temperaturę w mieszkaniu, jak również obronimy się przed jesienną chandrą, ponieważ światło dzienne wykazuje działanie terapeutyczne.

W ciągu dnia na pewno nie warto siedzieć w ciemnym mieszkaniu, za zasłoniętymi żaluzjami i zaciągniętymi zasłonami. W ten sposób sami dodatkowo chłodzimy pomieszczenia, zamiast skorzystać z naturalnych darów dziennego światła.

Używajmy kaloryferów rozsądnie. Nie popełniajmy tych błędów

Jeśli chcemy przewietrzyć mieszkanie, róbmy to przy włączonych kaloryferach, aby ciepło bez sensu nie uciekało. Nie suszmy na kaloryferach mokrego prania, które w ten sposób pochłania całe ciepło – zamiast tego możemy w pobliżu postawić suszarkę, ale tak, żeby całkiem nie zasłonić grzejnika. Za kaloryferem warto umieścić folię aluminiową, która dodatkowo będzie odbijała w stronę pokoju ciepło, które w innym wypadku zostałoby pochłonięte przez zimną ścianę. Ten trik pozwoli skutecznie zaoszczędzić na ogrzewaniu i cieszyć się przyjemnym ciepłem na dłużej.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Komentarze (16)