Blisko ludziW walentynki zarażaj tylko miłością

W walentynki zarażaj tylko miłością

Poziom wiedzy młodzieży o HIV i AIDS jest bardzo niski - uważają edukatorzy seksualni z grupy "Ponton", którzy w sobotę 14 lutego, w walentynki, po raz czwarty organizują akcję pod hasłem "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV".

W walentynki zarażaj tylko miłością
Źródło zdjęć: © WP.PL

13.02.2009 | aktual.: 30.05.2010 18:19

Poziom wiedzy młodzieży o HIV i AIDS jest bardzo niski - uważają edukatorzy seksualni z grupy "Ponton", którzy w sobotę 14 lutego, w walentynki, po raz czwarty organizują akcję pod hasłem "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV".

Tego dnia w Warszawie przed Pałacem Kultury i Nauki (od strony ul. Świętokrzyskiej) stanie specjalny autobus, w którym specjaliści będą udzielać porad, rozdawać ulotki informacyjne, także na temat antykoncepcji, i prezerwatywy.

"Walentynki to świetna okazja, by rozmawiać o uczuciach, ale tam gdzie jest miłość i uczucia pojawia się seks. Dlatego przypominamy o stosowaniu nowoczesnej antykoncepcji" - powiedziała PAP Aleksandra Józefowska z grupy "Ponton". Dodała, że stosowanie antykoncepcji jest wyrazem troski i odpowiedzialności za zdrowie swoje i partnera.

Z informacji Krajowego Centrum ds. AIDS z końca 2008 roku wynika, że w Polsce dotychczas wykryto ponad 11 tys. przypadków HIV, jednak szacuje się, że zarażonych wirusem może być nawet 30 tys. osób. Oznacza to, że ok. dwie trzecie osób z HIV - blisko 20 tys. - może nie wiedzieć o zakażeniu. Tylko w roku 2008 wykryto ok. 640 zakażeń.

Według Renaty Głowackiej ze Stowarzyszenia wolontariuszy wobec AIDS i pracownika telefonu zaufania, liczba zachorowań na HIV rośnie, bo ludzie niewiele wiedzą o zapobieganiu zakażeniom. Boją się także poprosić o pomoc specjalistów. "Częściej dzwonią do nas mężczyźni, bo kobiety mają opory. Boją się negatywnej opinii na swój temat. Dlatego akcje organizowane przez +Ponton+ są tak bardzo potrzebne" - dodała.

Grupa "Ponton" działa w Polsce przy Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Skupia około 20 wolontariuszy, w wieku od 18 do 30 lat. By zostać edukatorem seksualnym, trzeba przejść cykl szkoleń, które polegają na spotkaniach z ginekologami, seksuologami, pedagogami i innymi specjalistami.

Grupa prowadzi akcje informacyjne w szkołach, poradnictwo przez internet i telefon zaufania. W ubiegłym roku zorganizowała m.in.: Wakacyjne Pogotowie Pontonowe, do którego młodzi ludzie mogli zwracać się z pytaniami na temat seksu, antykoncepcji, zdrowia czy dojrzewania oraz kampanię "Jak NAPRAWDĘ wygląda edukacja seksualna w Polsce?".

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)