Wady i zalety diety pudełkowej
Współczesna kobieta jest zwykle zbyt zajęta, żeby co 2-3 godziny przygotowywać pełnowartościowy posiłek. Z pomocą przechodzą jej wówczas firmy oferujące tzw. dietę pudełkową.
Spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków, w regularnych odstępach czasu pozwala ustabilizować przemianę materii i uzyskać pożądaną masę ciała. Jednak współczesna kobieta jest zwykle zbyt zajęta, żeby co 2-3 godziny przygotowywać pełnowartościowy posiłek. Z pomocą przechodzą jej wówczas firmy oferujące tzw. dietę pudełkową, popularną również wśród gwiazd.
Jednym z ulubionych tematów plotkarskich mediów jest wygląd Małgorzaty Kożuchowskiej, która po urodzeniu dziecka stara się wrócić do dawnej sylwetki. „Martwi się, że waga bardzo wolno spada, mimo że odżywia się racjonalnie. A ona przecież kocha modę i chce dobrze wyglądać” - twierdzi informatorka magazynu „Na żywo”.
Popularna aktorka długo stosowała żywieniowe zalecenia niemieckiej mistyczki św. Hildegardy. Ostatnio zaczęła skłaniać się ku bardziej nowoczesnym trendom, zainspirowana przykładem Tomasza Karolaka, który zrzucił zbędne kilogramy stosując dietę pudełkową. Podobno Kożuchowska również zdała się na porady i catering przygotowany przez specjalistów.
Zestawy posiłków zamawia także wiele innych gwiazd, m.in. Doda, Danuta Stenka czy Ewa Chodakowska. Lista słynnych klientów jednej z firm cateringowych została niedawno nawet wykradziona przez hakerów. Okazało się, że z odpowiednio skomponowanych zestawów żywieniowych korzystają Borys Szyc, Patrycja Markowska, Ewa Farna czy Krzysztof Ibisz.
Kalorie w zestawie
Trudno się dziwić popularności diety pudełkowej wśród gwiazd, które zazwyczaj nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie pełnowartościowych posiłków. Z podobnymi problemami zmaga się zresztą także wiele innych osób, spędzających wiele godzin w pracy.
Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą wyspecjalizowane firmy cateringowe, dostarczające rano klientom zestaw żywieniowy na cały dzień, podzielony zazwyczaj na pięć odpowiednio zbilansowanych porcji: śniadanie, lunch, obiad, podwieczorek i kolację. Odbiorca ma tylko pamiętać, żeby spożywać je co 2-3 godziny, a w międzyczasie unikać podjadania, szczególnie rozmaitych przekąsek - batonów, ciastek, bogatych w proste węglowodany, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. To skutkuje otyłością, nadciśnieniem czy rozwojem cukrzycy typu drugiego.
Przestrzeganie zasad diety pudełkowej pomaga uregulować przemianę materii i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Klienci firm cateringowych mogą wybierać spośród posiłków o różnej mocy. Za najzdrowszy uchodzi całodzienny zestaw dostarczający 1000 kalorii (dominuje w nim drób, chude produkty mleczne, a przede wszystkim warzywa i owoce), pozwalający uzyskać ujemny bilans energetyczny i prowadzący do utraty masy ciała. Mniej rygorystyczna jest dieta 1200 kalorii, bazująca na produktach niskotłuszczowych i pochodzących z pełnego przemiału, a także warzywach i owocach bogatych w błonnik. Aktywne fizycznie kobiety mogą wybrać zestaw 1500 kalorii, a osoby, które po prostu chcą się zdrowo odżywiać, ale niekoniecznie odchudzać - dietę 2000 kalorii.
W ofercie firm cateringowych są także specjalistyczne zestawy, np. wegetariańskie, bezglutenowe, antycellulitowe (bogate w smakołyki korzystne dla skóry) czy oparte o dietę Montignaca (spożywamy tylko produkty o niskim indeksie glikemicznym) albo śródziemnomorską, z dużym udziałem ryb morskich, warzyw, orzechów i nasion.
Dietetyczna samowolka
Teoretycznie dieta pudełkowa jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla naszego zdrowia i sylwetki, jednak system nie jest pozbawiony pułapek. Pierwsza z nich pojawia się w momencie zamawiania zestawu. Skąd wiemy, jaki posiłek będzie dla nas najkorzystniejszy? W reklamach firmy cateringowe zapewniają, że nowi klienci mogą liczyć na konsultacje dietetyków, jednak z opinii na forach internetowych wynika, że bywa z tym różnie. Bez pomocy specjalisty dostarczymy organizmowi na przykład za mało kalorii albo pozbawimy go cennych składników odżywczych.
Wadą diety pudełkowej jest także jej mały zasięg. Firmy cateringowe działają przede wszystkim w dużych miastach, dlatego wiele zainteresowanych kobiet z małych ośrodków pozostaje skazanych na samodzielne przygotowywanie posiłków. Barierą może być również koszt dostarczania smakowitych zestawów. Miesięcznie musimy za to zapłacić od 1200 do nawet 2000 tys. zł.
Warto też pamiętać, że nawet najlepiej zbilansowane posiłki nie zapewnią nam szczupłej sylwetki, jeśli cały dzień będziemy spędzać w fotelu przed komputerem czy telewizorem. Aktywność fizyczna to klucz do sukcesu i nie chodzi o to, żeby od razu wykupić karnet na wielogodzinne treningi w siłowni.
Możemy zacząć od wykonywania prostych ćwiczeń nawet w przerwie śniadaniowej, robiąc kilka przysiadów lub pajacyków przy biurku.
RAF/(kg), WP Kobieta