"Warsztaty intymności". Ta książka pomoże ci odkryć, czym jest dobry seks. W zgodzie ze sobą
"Odnajdź swoją drogę do seksualnego szczęścia" – zachęca wydawca. Książka "Warsztaty intymności" Agnieszki Szeżyńskiej pomoże radzić sobie z kompleksami, lepiej komunikować się z partnerem lub partnerką czy urozmaicić swoje życie seksualne. Prezentujemy jej fragmenty.
17.02.2020 | aktual.: 17.02.2020 18:15
Dlaczego ludzie uprawiają seks
Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego ty uprawiasz seks? Dlaczego ludzie w ogóle uprawiają seks? Co sprawia, że chcą wchodzić w relacje intymne? To, że im "się chce"? To, że się kochają? To, że chcą mieć dzieci? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie może być znacznie bardziej złożona.
W 2005 roku w badaniu "Seksualność Polaków" profesora Izdebskiego zapytano osoby badane, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że "celem seksu w małżeństwie jest przede wszystkim prokreacja (posiadanie potomstwa)". Ze zdaniem tym zgodziło się 27,6 proc. mężczyzn i 28,7 proc. kobiet. Reszta badanych nie zgodziła się ze stwierdzeniem lub nie wyraziła jednoznacznego stanowiska. Wygląda więc na to, że wiele osób dostrzega nieprokreacyjne powody uprawiania seksu. Jakie to powody? I co się stanie, jeżeli zadamy pytanie o seks w ogóle, a nie tylko seks w małżeństwie?
W badaniu "Why Humans Have Sex" przeprowadzonym przez badaczy z uniwersytetu w Austin w Teksasie zapytano uczestników o to, dlaczego uprawiają seks. Najpierw 444 osoby miały spisać wszystkie powody, dla których same uprawiały seks lub dla których inni znani im ludzie to robili.
Zobacz także
Pytanie było więc bardzo otwarte. Chodziło o wszelkie przypadki uprawiania seksu – bez względu na kontekst i na to, co do seksu doprowadziło. Ten etap zakończył się listą 715 powodów, które następnie zostały posortowane przez badaczy. Identyczne i bardzo podobnie sformułowane odpowiedzi zostały ujednolicone, co dało listę 237 różnych powodów uprawiania seksu.
Potem tę krótszą listę otrzymała inna grupa badanych: 1549 osób. Miały one odpowiedzieć na pytanie, jak często uprawiały w swoim życiu seks z każdego z 237 podanych powodów. Odpowiedzi respondentów zostały podliczone – ujawniło to pewnego rodzaju hierarchię najczęstszych powodów uprawiania seksu. Wśród tych najczęstszych badacze wyłonili 9 powodów przewodnich. Czytając, o nich zastanów się, na ile każdy nich jest ci znany lub bliski.
1. pociąg seksualny do drugiej osoby
2. przyjemność fizyczna
3. wyrażenie miłości
4. bycie pożądaną / pożądanym przez drugą osobę
5. pogłębienie relacji
6. ciekawość lub poszukiwanie nowych doświadczeń
7. świętowanie czegoś
8. to, że pojawiła się sposobność
9. seks po prostu miał miejsce z powodu okoliczności, które wydawały się nie do opanowania
(...) Okazuje się, że podczas gdy różnorodność czynników, które sprawiają, że uprawiamy seks, jest ogromna, większość osób podziela pewnego rodzaju hierarchię seksualnych potrzeb. Seks może jednak pełnić mnóstwo ról i mieć wiele różnych odcieni. Osobom uczestniczącym w badaniu zdarzyło się uprawiać seks po to, by się ukarać, by rozbić związek (własny lub czyjś), by zdobyć pracę, z zemsty, by wygrać zakład, by kogoś zranić. Te powody, jako najrzadsze, znalazły się na samym końcu listy. Warto jednak pamiętać, że i one mogą prowadzić do seksualnych interakcji.
Czynniki wpływające na libido
Ochota na seks – lub jej brak – to wypadkowa czynników zdrowotnych, psychologicznych, relacyjnych, środowiskowych i społecznych. To czy ci "się chce", może zależeć od twoich myśli i emocji, od stanu relacji, od twojej sytuacji życiowej (np. mieszkaniowej lub finansowej), od tego, co przekazuje ci otaczająca cię kultura. Jeżeli w tej chwili w twojej głowie pojawia się myśl: "Ale to znaczy, że wszystko może mieć wpływ na libido!", masz rację. Chęć na seks może być wypadkową wszystkiego, co dzieje się w twoim życiu. Jak więc połapać się w tym gąszczu możliwości? (…)
Czynniki mające wpływ na libido:
- stan zdrowia, przyjmowane leki, antykoncepcja hormonalna
- poziom aktywności fizycznej
- sposób odżywiania się
- poziom stresu i zmęczenia
- równowaga ról życiowych
- czas dla siebie (poza sferą seksualności)
- czas i przestrzeń na seks
- stosunek do swojego ciała
- poziom samoświadomości seksualnej, szczególnie znajomość swoich potrzeb
- poczucie samoakceptacji dla swojej seksualności
- przekonania dotyczące tego, czym jest seks i seksualność
- poczucie bezpieczeństwa (w życiu i w relacji z partnerem/partnerką)
- poziom satysfakcji z relacji z partnerem/partnerką
- możliwość i umiejętność otwartej komunikacji seksualnej z partnerem/partnerką
- poziom satysfakcji z seksu
- doświadczenia cielesne i seksualne z przeszłości
Zobacz także
Wszystkie aspekty naszego życia mogą mieć (mniejszy lub większy) wpływ na naszą seksualność, a porządkowanie nieseksualnych jego aspektów może wpływać na poziom libido. Nie dajmy się jednak zwariować. Nie każde życiowe wyzwanie czy trudność stoi na drodze pożądaniu czy podnieceniu. Nie wszystko trzeba mieć w życiu poukładane, żeby chcieć uprawiać seks. Nie trzeba mieć perfekcyjnego życia, żeby mieć udane życie seksualne. Najważniejsze to znać mechanizmy swojej seksualności, identyfikować czynniki, które na nią wpływają i umieć nimi zarządzać, gdy pojawia się taka potrzeba.