Symbol "S" na recepcie. Każdy powinien wiedzieć, co oznacza
Seniorzy mogą spotkać się z pewnym symbolem na recepcie. Nie każdy wie jednak, co oznacza tajemnicze "S" na dokumencie otrzymanym od lekarza.
22.01.2024 | aktual.: 22.01.2024 16:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wśród wielu wyzwań, z jakimi zmagają się seniorzy, jest dostępność leków. Oprócz problemu ze znalezieniem lekarstwa w najbliższej aptece, osoby po 65. roku życia często skarżą się na ceny potrzebnych produktów.
Okazuje się, że w Polsce wiele recept posiada oznaczenie literką "S". Nie wszyscy wiedzą, co ono oznacza. Tymczasem symbol "S" to uprawnienie do otrzymania niektórych leków za darmo, co stanowi znaczące wsparcie w codziennym życiu seniorów.
Symbol "S" na recepcie nie obejmuje jednak wszystkich leków
Od 1 września 2023 roku osoby po 65. roku życia dołączyły do grona tych uprawnionych do korzystania z darmowych leków. Do tej pory darmowe leki przysługiwały osobom po 75. roku życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dofinansowanie leków dla seniorów z pewnością wpłynie na poprawę opieki zdrowotnej osób starszych. Warto jednak pamiętać, że uprawnienie dotyczy wyłącznie leków przepisanych w ramach wskazań refundacyjnych. Oznacza to, że w przypadku leków pełnopłatnych, nawet z literą "S" na recepcie, seniorzy nie będą mogli skorzystać z darmowej realizacji. To ważna informacja, która pozwala uniknąć nieporozumień podczas wizyty w aptece.
Na liście bezpłatnych leków dla seniorów 65+ znajduje się niemal 3,8 tys. pozycji, które obejmują około 420 różnych substancji czynnych. Wśród nich znajdują się preparaty: antyhistaminowe, cytostatyczne, ginekologiczne, hormonalne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz szczepionki.
To szeroki zakres wsparcia, który może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów. Warto jednak zaznaczyć, że recepty z oznaczeniem "S" mogą wystawiać tylko lekarze, pielęgniarki oraz położne, co oznacza, że pracownicy aptek nie mają uprawnień do nanoszenia tego oznaczenia. To ważne dla zrozumienia procesu otrzymywania leków.
Nie tylko seniorzy mają prawo do darmowych leków
Oprócz osób, które ukończyły 65. rok życia, darmowe leki mogą otrzymać kobiety w ciąży, inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, weterani, których uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30 proc, żołnierze i członkowie ich rodzin, wdowy i wdowcy po inwalidach wojennych i poległych żołnierzach, niewidome ofiary działań wojennych, pracownicy oraz byli pracownicy zakładów produkujących wyroby zawierające azbest, Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Zasłużeni Honorowi Dawcy Przeszczepu oraz absolwenci szkół wyższych odbywający, przeszkolenie wojskowe, a także członkowie ich rodzin.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl