Większość ginekologów to mężczyźni. Powód zaskakuje

66 proc. kobiet w Polsce wybiera ginekologa - mężczyznę
66 proc. kobiet w Polsce wybiera ginekologa - mężczyznę
Źródło zdjęć: © East News | KUZNETSOVA ANNA

04.10.2023 18:18, aktual.: 04.10.2023 21:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Znalezienie wolnego terminu do kobiety - ginekologa jest niekiedy sporym wyzwaniem. Większość lekarzy w tej branży to mężczyźni. Dlaczego tak chętnie wybierają tę specjalizację? Wyjaśnia to ginekolożka z Wielkiej Brytanii.

Niektóre kobiety czują się bardziej komfortowo, gdy badanie ginekologiczne przeprowadza osoba tej samej płci. Tymczasem według statystyk 66 proc. pań wybiera gabinety ginekologiczne, w których pracują mężczyźni - wynika z badania przeprowadzonego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Dlaczego zawód ginekologa cieszy się dużą popularnością wśród panów?

Kobiety wolą położnictwo

"Zawsze mnie niesamowicie intrygowało mnie, dlaczego mężczyźni wybierają ginekologię. Przecież jest tyle innych specjalizacji" - zastanawia się jedna z internautek.

W rzeczywistości młode kobiety - stażystki dużo chętniej od ginekologii wybierają położnictwo, czyli zapewnianie opieki w czasie ciąży, porodu i połogu. Pokazują to dane z brytyjskiego stowarzyszenia medycznego Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.

Z kolei ginekologię, czyli dziedzinę medycyny związaną z płodnością, menstruacją, ciążą, menopauzą, ale też chorobami macicy, jajników czy nowotworami narządów rodnych, dużo częściej wybierają młodzi mężczyźni - stażyści.

Ginekologia to męska specjalność

Na pytanie o to, skąd u mężczyzn tak duże zainteresowanie ginekologią, postanowiła odpowiedzieć dr Anita Mitra. Ginekolożka z Wielkiej Brytanii, znana w sieci jako @gynaegeek, nagrała krótki film na ten temat.

- Dlaczego jest tylu mężczyzn ginekologów? Bardzo słuszne pytanie, które dostaję od internautów. Chociaż mam mnóstwo fantastycznych kolegów ginekologów, rozumiem, że czasami po prostu wolisz kobietę - mówi dr Anita Mitra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Następnie przeszła do wyjaśnienia powodów tego zjawiska.

- Ginekologia to bardziej chirurgiczna specjalność w porównaniu z położnictwem, a chirurgia zawsze była zdominowana przez mężczyzn, co wiąże się z predyspozycjami płci - tłumaczyła dr Mitra.

To jednak niejedyny powód. Chodzi o narzędzia medyczne, których duże uchwyty są dostosowane do mężczyzn. - Jak dotąd nie znam firmy, która wykonałaby przyrządy medyczne dla kobiecych dłoni - oznajmiła.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (76)
Zobacz także