FitnessWilczy głód - przyczyny, objawy. Jak zmniejszyć apetyt?

Wilczy głód - przyczyny, objawy. Jak zmniejszyć apetyt?

Wilczy głód to poważny problem, z którym wiele osób zmaga się na co dzień. Ciągłe podjadanie i niepohamowany apetyt mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, dlatego warto wypróbować sprawdzone sposoby na zmniejszenie uczucia głodu. Jakie są przyczyny wilczego głodu i jak go skutecznie kontrolować?

Wilczy głód - przyczyny, objawy. Jak zmniejszyć apetyt?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Astarot

12.12.2018 | aktual.: 31.12.2018 11:37

Czym jest wilczy głód?

Wilczy głód to przypadłość polegająca na odczuwaniu potrzeby jedzenia nawet wtedy, kiedy nie wiąże się to z faktycznym głodem fizycznym. Jedną z jego popularnych odmian jest nocne podjadanie czy podjadanie między posiłkami, które nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Nagłe i niekontrolowane napady głodu mogą prowadzić do spożywania przez nas bardzo dużych ilości jedzenia, przez co nasz dzienny bilans kaloryczny będzie znacznie przekraczał zapotrzebowanie dla przeciętnej osoby dorosłej czy dziecka.

Wilczy głód jest więc nie tylko realnym problemem, ale w wielu przypadkach także powodem naszych przyszłych kłopotów ze zdrowiem w postaci chociażby nadwagi, nadciśnienia czy miażdżycy. Nie jest to także obojętne dla naszej samooceny i motywacji w dbaniu o sylwetkę, bowiem ataki głodu skutecznie utrudniają nam utrzymanie poprawnej wagi.

Wilczy głód jest więc nie tylko odpowiedzialny za pogorszenie naszej kondycji fizycznej, lecz także tej psychicznej. Głównymi efektami napadu głodu są zazwyczaj przejedzenie, ciężkość na żołądku oraz wzdęcia, jednak jego konsekwencje bywają dużo bardziej dotkliwe.

Objawy wilczego głodu

Wiele osób zna to uczucie, kiedy odczuwamy silną potrzebę zjedzenia nadprogramowego posiłku czy przekąski, jednak nie ma to nic wspólnego z faktycznymi potrzebami organizmu. Jest to podstawowy objaw wilczego głodu, któremu czasem bardzo trudno jest się przeciwstawić. O zapotrzebowaniu na pożywienie najczęściej ciało informuje nas samo, dlatego właśnie niekiedy odczuwamy charakterystyczne ssanie w żołądku czy burczenie w brzuchu.

Napady głodu, z racji braku realnej potrzeby przyjmowania kalorii, są zaprzeczeniem tej idei. Pamiętajmy jednak, że wilczy głód nie jest jedynie podjadaniem od czasu do czasu, a często realnym problemem, który może świadczyć o wielu chorobach.

Jednym z niepokojących objawów wilczego głodu jest ostre przejadanie się, na przykład produktami słodkimi i słonymi jednocześnie, a także notoryczne myślenie o jedzeniu. Tego typu symptomy mogą być dla nas sygnałem, że my lub nasi bliscy chorują na anoreksję lub bulimię, które są bardzo poważnymi zaburzeniami odżywiania.

Obsesyjne myślenie o jedzeniu jedynie utrudnia odmówienie sobie ciągłego podjadania, dlatego tak ważne jest, aby w porę zareagować. Napady wilczego głodu mogą być też skutkiem cukrzycy, depresji bądź chorób tarczycy, a także efektem stosowanie bardzo restrykcyjnych i niskokalorycznych diet przez długi czas.

Sposoby na zmniejszenie apetytu

Najprostszym sposobem na nadmierny apetyt jest przyjmowanie zbalansowanych posiłków, bowiem rozwiązywanie problemu najlepiej zacząć od podstaw. Powinniśmy przyjmować 4-5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu, aby nie dopuścić do odczuwania głodu. Unikajmy spożywania produktów o wysokim indeksie glikemicznym i postawmy na niskokaloryczne przekąski, które będą mniej szkodliwe dla naszego organizmu. Ważne jest też, abyśmy pili dużo wody i zawsze mieli ją przy sobie, bowiem zapełni ona nasz żołądek i da nam pozorne poczucie sytości.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)