FitnessWitamina C w zastrzyku pomaga niszczyć raka

Witamina C w zastrzyku pomaga niszczyć raka

Witamina C w zastrzyku pomaga niszczyć raka
Źródło zdjęć: © 123RF

03.03.2015 09:46, aktual.: 04.06.2018 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wysokie dawki witaminy C podawanej w zastrzykach mogą zwiększać skuteczność działania chemioterapii w leczeniu raka jajnika oraz innych nowotworów – twierdzą amerykańscy badacze.

Wysokie dawki witaminy C podawanej w zastrzykach mogą zwiększać skuteczność działania chemioterapii w leczeniu raka jajnika oraz innych nowotworów – twierdzą amerykańscy badacze.

Specjaliści z Uniwersytetu Kansas uważają, że witamina C może być tanim i bezpiecznym sposobem zwiększenia skuteczności leczenia nowotworów, od dawna rozważanym przez onkologów. Podkreślają jednak, że takie działanie wykazuje jedynie ta postać tej witaminy, która podawana jest w zastrzykach. Nie wystarczy zażywać jej w tabletkach, bo droga pokarmową słabo się wchłania.

Ekipa naukowców stwierdziła, że po wchłonięciu przez ciało witaminy i rozpoczęciu jej "walki" z rakiem, zdrowe komórki znajdujące się nawet w bezpośrednim sąsiedztwie rakowych, nie umierają. Nie pogarsza się też ich kondycja.

Kierujący badaniami dr Qi Chen twierdzi, że przeprowadzono próby laboratoryjne (na komórkach rakowych), eksperymenty na myszach oraz badania kliniczne na pacjentkach z rakiem jajnika. Wynika z nich, że komórki tego nowotworu okazały się bardzo wrażliwe na działania witaminy C. Jednocześnie zastrzyki nie były toksyczne dla prawidłowych komórek i – co równie ważne – zmniejszały działania niepożądane chemioterapii.

Dodatkowo, witamina C stosowana w czasie chemioterapii wykluczała wiele efektów ubocznych u 22 pacjentek. Z raportu wynika, że czuły się lepiej i lepiej funkcjonowały w trakcie terapii.

Naukowcy martwią się jednak możliwością szerokiej dystrybucji tej metody. Firmy farmaceutyczne nie mogą bowiem - zgodnie z prawem - opatentować produktów naturalnie występujących w przyrodzie w formie dożylnej.

Badania nad przydatnością witaminy C w leczeniu nowotworów prowadzone są od dawna. Zamieszanie wokół rzekomo cudownych właściwości witaminy C w onkologii to w pierwszej kolejności zasługa Linusa Paulinga, dwukrotnego zdobywcy Nagrody Nobla, który postawił hipotezę, jakoby potężne dawki kwasu askorbinowego były w stanie zapobiegać wielu nowotworom i skutecznie je leczyć.

Na podstawie www.cancer.gov/PAP/)gabi), WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także