Trwa ładowanie...

Witamina C w zastrzyku pomaga niszczyć raka

Wysokie dawki witaminy C podawanej w zastrzykach mogą zwiększać skuteczność działania chemioterapii w leczeniu raka jajnika oraz innych nowotworów – twierdzą amerykańscy badacze.

Witamina C w zastrzyku pomaga niszczyć rakaŹródło: 123RF
dd5x97u
dd5x97u

Wysokie dawki witaminy C podawanej w zastrzykach mogą zwiększać skuteczność działania chemioterapii w leczeniu raka jajnika oraz innych nowotworów – twierdzą amerykańscy badacze.

Specjaliści z Uniwersytetu Kansas uważają, że witamina C może być tanim i bezpiecznym sposobem zwiększenia skuteczności leczenia nowotworów, od dawna rozważanym przez onkologów. Podkreślają jednak, że takie działanie wykazuje jedynie ta postać tej witaminy, która podawana jest w zastrzykach. Nie wystarczy zażywać jej w tabletkach, bo droga pokarmową słabo się wchłania.

Ekipa naukowców stwierdziła, że po wchłonięciu przez ciało witaminy i rozpoczęciu jej "walki" z rakiem, zdrowe komórki znajdujące się nawet w bezpośrednim sąsiedztwie rakowych, nie umierają. Nie pogarsza się też ich kondycja.

Kierujący badaniami dr Qi Chen twierdzi, że przeprowadzono próby laboratoryjne (na komórkach rakowych), eksperymenty na myszach oraz badania kliniczne na pacjentkach z rakiem jajnika. Wynika z nich, że komórki tego nowotworu okazały się bardzo wrażliwe na działania witaminy C. Jednocześnie zastrzyki nie były toksyczne dla prawidłowych komórek i – co równie ważne – zmniejszały działania niepożądane chemioterapii.

dd5x97u

Dodatkowo, witamina C stosowana w czasie chemioterapii wykluczała wiele efektów ubocznych u 22 pacjentek. Z raportu wynika, że czuły się lepiej i lepiej funkcjonowały w trakcie terapii.

Naukowcy martwią się jednak możliwością szerokiej dystrybucji tej metody. Firmy farmaceutyczne nie mogą bowiem - zgodnie z prawem - opatentować produktów naturalnie występujących w przyrodzie w formie dożylnej.

Badania nad przydatnością witaminy C w leczeniu nowotworów prowadzone są od dawna. Zamieszanie wokół rzekomo cudownych właściwości witaminy C w onkologii to w pierwszej kolejności zasługa Linusa Paulinga, dwukrotnego zdobywcy Nagrody Nobla, który postawił hipotezę, jakoby potężne dawki kwasu askorbinowego były w stanie zapobiegać wielu nowotworom i skutecznie je leczyć.

Na podstawie www.cancer.gov/PAP/)gabi), WP Kobieta

dd5x97u
dd5x97u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd5x97u