UrodaWkładki do butów - wkładki ortpedyczne, na płaskostopie

Wkładki do butów - wkładki ortpedyczne, na płaskostopie

Wkładki do butów - wkładki ortpedyczne, na płaskostopie
Źródło zdjęć: © 123RF
20.08.2018 16:06, aktualizacja: 20.08.2018 22:03

Wkładki do butów pozwalają odpowiednio korygować ułożenie stóp w stosunku do ułożenia kolan oraz kręgosłupa. Ponadto właściwie dopasowane wkładki do butów znacznie zmniejszają obciążenie stawów, zmęczenie nóg, wpływają pozytywnie na postawę ciała i niwelują ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Wkładki do butów - czemu służą?

Wkładki ortopedyczne uważane są za niezbędne do właściwego skorygowania wady postawy, a dzięki prawidłowemu dopasowaniu mogą znacznie zmniejszyć ból stóp, kręgosłupa czy bioder powstały wskutek niewłaściwego ustawienia stawów podczas poruszania się.

Aby jak najlepiej dopasować wkładki, powinno się wykonać badanie podoskopowe, które można przeprowadzić w jednym z gabinetów medycznych lub w sklepie rehabilitacyjnym. W jego trakcie pacjent staje na płycie, której podświetlenie pozwala zobaczyć, jak stopa styka się z podłogą. Dzięki temu możliwe jest wykonanie wkładek do butów specjalnie zaprojektowanych dla konkretnego przypadku. Tego typu wkładki do obuwia pozwalają skorygować układ kostny z wyłączeniem układu mięśniowo-więzadłowego, dlatego pełna korekcja wad stóp możliwa jest wyłącznie u dzieci i młodzieży.

Możliwe jest oczywiście wykorzystanie gotowych wkadek ortopedycznych, jednak ich działanie nie pozwala na korygowanie ustawienia stóp, a jedynie zwiększa komfort użytkownika.

Wkładki na płaskostopie

Tego typu wkładki profilaktyczne znacznie zwiększają komfort podczas chodzenia u osób, które cierpią na płaskostopie, zarówno na typ poprzeczny, podłużno-poprzeczny, jak i podłużny. Ponadto płaskostopie podłużne leczy się z wykorzystaniem specjalnych wkładek z podniesieniem wewnętrznej strony, a typ poprzeczny wkładkami na płaskostopie z podniesionym bokiem i środkiem.

Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne są znacznie twardsze i zarazem wyższe niż wkładki profilaktyczne, przez co za ich pomocą możliwe jest ustawienie całej powierzchni stopy. Dlatego stosuje się je podczas leczenia najpowszechniejszego typu płaskostopia, czyli poprzecznego i podłużnego.

Wkładki niepełne

Wkładki niepełne są miękkie i posiadają wygodne wykończenie sięgające dwóch trzecich długości stopy. Dzięki nim możliwe jest stabilne podparcie stopy, ale nie korekcja. Ponadto tego typu wkładki do butów wykorzystuje się w celu odciążenia guza piętowego, co pozwala zniwelować ból powstały w wyniku wystąpienia narośli kostnej na kości piętowej.

Wkładki do butów na indywidualne zamówienie

Wkładki ortopedyczne dobiera się do konkretnego rodzaju wady. Wyróżnia się wkładki do butów supinujące, ze stabilizacją pięty, korekcją wysokości oraz pronujące, zapewniające również podparcie zewnętrznej strony stopy. Wkładki do butów najczęściej wykonuje się z takich materiałów jak skóra czy kopolimer.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także