UrodaZdrowe stopy - jak o nie dbać?

Zdrowe stopy - jak o nie dbać?

Zdrowe stopy - jak o nie dbać?
Źródło zdjęć: © 123RF
30.05.2012 10:46, aktualizacja: 07.09.2018 11:37

Stopy podtrzymują ciężar naszego ciała i pozwalają zachować prawidłową postawę. Nieustannie zmuszane są do wysiłku, dlatego należy o nie odpowiednio zadbać. Bo piękne stopy niewątpliwie są atutem kobiety. Latem je eksponujemy i musimy o nie szczególnie dbać. Co zrobić, gdy bolą, puchną oraz wyglądają nieestetycznie?

Stopy podtrzymują ciężar naszego ciała i pozwalają zachować prawidłową postawę. Nieustannie zmuszane są do wysiłku, dlatego należy o nie odpowiednio zadbać. Bo piękne stopy niewątpliwie są atutem kobiety. Co zrobić, gdy bolą, puchną oraz wyglądają nieestetycznie? Jak je pielęgnować i zapobiegać chorobom? Jakie buty mogą powodować deformacje stóp?

Zacznijmy od wyboru odpowiednich butów na lato. Jackie Sutera z Nowego Jorku, która zajmuje się leczeniem chorób stóp, twierdzi że tak naprawdę klapki nie są odpowiednim obuwiem, w którym powinniśmy chodzić od rana do wieczora. Zazwyczaj noga ślizga się w nich, nie ma stabilnego oparcia i może to być przyczyną problemów, np. bólu pięty, mięśni, ścięgien, a także deformacji palców.

Chociaż ekspertka zaznacza, że nie wszystkie klapki, japonki czy sandały są złej jakości. Dlatego warto wybrać takie, które będą bezpieczne dla naszego zdrowia. - Najlepsze są sandały z grubszą podeszwą, które podpierają łuk stopy. Warto pamiętać, że im więcej pasków, tym lepiej, bo zapobiega to przesunięciom się nóg. Nie powinnaś zginać stopy w połowie. Jeśli tak się dzieje, to jest to niepokojący sygnał do zmiany obuwia - twierdzi Jackie Sutera.

Ogranicz odciski

Pamiętaj, że buty powinny być lekkie i przewiewne. Często kupujemy sandały, które obcierają nasze stopy i powodują uciążliwe odciski. Bo ważniejszym kryterium jest ładny wygląd. Dlatego nierzadko na naszych nogach pojawiają się otarcia, rany i bolesne pęcherze.

Co zrobić, aby zapobiec tym przykrym dolegliwościom? - Musimy kupić wygodne buty. Powinniśmy szukać miękkich tkanin i skór. Aby jednak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zanim wyjdziemy na zewnątrz, warto pochodzić w nowych butach w domu - mówi Jane Andersen, specjalista ds. podologii z Chapel Hill w Północnej Karolinie.

Ekspertka zaznacza, że czasami nawet idealnie dobrane obuwie może być przyczyną problemów. Jeżeli pojawią się otarcia, najlepiej oczyścić je ciepłą wodą i mydłem, a rany odpowiednio zdezynfekować. Niewielkie odciski możemy usunąć sami, stosując specjalne plastry, kremy lub żele.

Odpowiednia pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji jest mycie, dokładne osuszanie oraz nawilżanie. Nasze stopy muszą być zadbane, a paznokcie wypielęgnowane. Jednak Jane Andersen, specjalista ds. podologii (zajmuje się leczeniem chorób stóp) z Chapel Hill w Północnej Karolinie twierdzi, że należy uważać, bo np. pedicure może być też źródłem problemów. Jeśli akcesoria kosmetyczne nie są regularnie czyszczone, mogą doprowadzić do zakażeń bakteryjnych, grzybicy paznokci, wirusowego zapalenia i innych dolegliwości. Na przykład pilniczek lub cążki mogą być siedliskiem bakterii, wirusów, grzybów czy roztoczy, którymi można się zarazić, dlatego należy je odpowiednio dezynfekować.

Usuń zrogowaciały naskórek

Wiele kobiet ma problem z wysuszoną i popękaną skórą pięt. Jackie Sutera, która zajmuje się leczeniem chorób stóp, radzi, aby za pomocą pumeksu pozbyć się zrogowaciałego naskórka i zastosować specjalny krem nawilżający. Ekspertka dodaje, że nie należy bagatelizować problemu, gdyż suche pięty często są oznaką grzybicy, łuszczycy, cukrzycy czy problemów z tarczycą.

Stwardniałą skórę możemy usunąć np. podczas kąpieli. Najlepszym sposobem jest wymoczenie stóp w wodzie z dodatkiem mydła i dwóch łyżek soli kuchennej lub leczniczej. Taki zabieg zmiękczy zrogowaciały naskórek. Po nim należy stosować kremy do stóp zawierające olejki z mięty, szałwii albo rumianku, które m.in. łagodzą podrażnienia. W zlikwidowaniu tego nieestetycznego problemu może pomóc też specjalny peeling.

Zapobiegaj poceniu się stóp

Latem dokucza nam nadmierna potliwość. A wilgoć zwiększa ryzyko infekcji. Jane Andersen radzi, aby często zmieniać skarpetki i odświeżać nogi. Można stosować specjalne kremy lub dezodoranty, które zapobiegają poceniu się stóp.
Ekspertka twierdzi, że pomóc może kompres. Należy zaparzyć mocną, czarną herbatę, poczekać aż ostygnie i moczyć w niej nogi przez około 30 minut. Specjalistka sugeruje, że taniny zawarte w herbacie zmniejszają wydzielanie potu.

Zlikwiduj obrzęki

Zmęczenie oraz opuchnięcia stóp dokuczają nam zwłaszcza latem. Ulgę przyniosą kąpiele w chłodnej wodzie z dodatkiem soli, a także unoszenie nóg do góry. Jeżeli jednak te zabiegi nie przyniosą poprawy, należy zgłosić się do lekarza, gdyż mogą być objawem poważnych chorób. Opuchnięcia często związane są z niewydolnością układu krążenia lub zapaleniem stawów.

Zachowaj ostrożność chodząc boso

Jane Andersen wyjaśnia, że chodzenie latem boso może nam sprawić radość, ale z drugiej strony może nas narazić na niepotrzebne problemy, np. zwiększone ryzyko zakażenia wirusowego (brodawki) czy bakteryjnego. Stopy są również bardzo dobrym miejscem do rozwoju mikroorganizmów, które wywołują grzybicę.
A w przypadku skaleczenia może dojść do zanieczyszczenia ziemią i zakażenia groźnymi drobnoustrojami - laseczkami tężca.

Poza tym badania naukowców z Uniwersytetu w Miami wykazały, że na klapkach znajduje się aż 18 tysięcy bakterii, w tym niebezpieczny dla zdrowia gronkowiec złocisty. - Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że kiedy wracamy ze spaceru po ulicach miasta w „otwartych butach”, przynosimy do domu mnóstwo zanieczyszczeń - uważa Phillip Tierno, specjalista mikrobiologii klinicznej i immunologii w Langone Medical Center. Dlatego jego zdaniem po powrocie do domu należy wyczyścić buty i dokładnie umyć nogi.

Tekst na podst. huffingtonpost.com ms/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (123)
Zobacz także