Wkrótce zaleje ulice. Gwiazdy lansują kontrowersyjny trend
Uchodziła za symbol luksusu. Dopiero później wpadła w pułapkę kiczu. Zaszufladkowana i zdegradowana, spędziła długie lata pokryta złą sławą. Ale od pewnego czasu świat mody próbuje przywrócić jej dobre imię. Tym razem z sukcesem.
U schyłku lat 40. Christian Dior wypuścił na wybieg wzór, obok którego trudno przejść obojętnie. Panterka była wówczas ulubionym deseniem bogaczy i sposobem na wniesie do stylizacji dawki ekskluzywności. W latach 90. nieoczekiwanie "wpadła w szemrane towarzystwo". W postaci sukienek mini, głębokich dekoltów, obcisłych fasonów i przekombinowanych form – nie miała już nic wspólnego z luksusem, stając się synonimem kiczu. Teraz znowu prezentuje się od swojej najlepszej strony, podbijając gusta gwiazd o zamiłowaniu do ekstrawagancji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ten wszechstronny wzór docenią kreatywne głowy
Paterka to drapieżnik, którego niełatwo jest okiełznać. Krzykliwy i ryzykowny wzór pozwala jednak złapać się w sidła, o ile przestrzegamy pewnych zasad. Animalistyczne wzory zawsze sprawdzają się w minimalistycznych i nowoczesnych stylizacjach, co nie oznacza, że nie należy z nimi eksperymentować.
Elegancka strona pantery
Wzór jest już na tyle intensywny i agresywny w swojej naturze, że nie potrzebuje towarzystwa mocnych wycięć, prześwitów czy mikroskopijnych długości.
Dlatego decydując się na ubrania w panterkę, najlepiej sięgnąć po zabudowaną konstrukcję kreacji. Konserwatywny dekolt i fason jakby szyty na zamówienie u krawca – w takim wydaniu panterka emanuje elegancją.
W towarzystwie bajkowych odcieni
Aby złagodzić charakter drapieżnej panterki, najlepiej zestawić ją z subtelnymi kolorami. Delikatne i romantyczne pastele sprawdzą się w tej roli fantastycznie. Podobnie jak aromatyczne barwy, które karmią spojrzenie. U boku cętek można śmiało pozwolić sobie na liliowy fiolet, spokojną pistację, antyczny róż, pomarańcz zachodzącego słońca czy sorbet cytrynowy.
W małych rzeczach wielka siła
Jeśli panterka na dużym obszarze stylizacji cię przytłacza, wykorzystaj potencjał akcesoriów. Chociaż posiadają mniejsze rozmiary, to wcale nie ujmuje im siły przebicia.
Torebka w cętki, pasek, jedwabna apaszka w dziki print czy mokasyny z panterkowym wzorem momentalnie odmienią charakter stylizacji, a zwykły look przeobrażą w coś niebanalnego, z charakterem i polotem.
Zacieramy granice między damską i męską garderobą
Panterka nacechowana jest kobiecością. Dlatego na zasadzie przeciwieństw, warto zapewnić jej nieco testosteronu w towarzystwie elementów z męskim rodowodem.
Może to być klasyczna koszula z kołnierzykiem w dziki print, półbuty w brytyjskim stylu, marynarka oversize, garnitur czy nawet krawat, który idealnie wyważy styl Annie Hall z modową ekstrawagancją.
Panterka wkracza na ulice
Aby wydostać panterkę z utartych schematów, można również wykorzystać sportowy styl. Swobodne ubrania, nonszalanckie, luźne i naznaczone charakterem ulicy – momentalnie wyrwą panterę z Dzielnicy Czerwonych Latarni, jawiąc wzór w zupełnie innym świetle. Wystarczą trampki, jeansy czy bawełniany T-shirt, a ubranie w panterkę błyskawicznie zmieni swoje oblicze.
Kasia Moś wykorzystała dwa trendy – animalistyczny wzór i bojówki. Kontrowersyjne spodnie z bocznymi kieszeniami posiadają militarne korzenie, ale za sprawą panterki stronią od kamuflażu.
Lekkie łączymy z ciężkim
Jesień za pasem, a to oznacza, że lada moment panterka zaleje ulice. Jak nosić ją w okresie przejściowym? Z przeskalowanym swetrem, płaszczem, dzianinową czapką beanie, kapeluszem fedora, jeansową kataną i masywnymi traperami. Podobnie jak kolory lubią kontrasty, tak samo materiały uwielbiają eklektyczne kombinacje.
Satynowa lub jedwabna halka w dziki wzór wspaniale odnajdzie się w zestawieniu z mięsistą, ciepłą i przytulną dzianiną. Jak yin i yang, jak plus i minus - w modzie przeciwieństwa przyciągają się.
Gwiazdom ewidentnie przypadły do gustu drapieżne sukienki maxi. Wykonane z materiału lekkiego jak piórko i utrzymane w przeskalowanej oraz zwiewnej formie - zapewniają szerokie pole do popisu. Zarówno w stylizacjach "na cebulkę", jak i w wersji solo, wyglądają fenomenalnie. Klaudia El Dursi jest tego najlepszym przykładem.
Gdzie włożyć panterkę?
Panterka mile widziana jest w sytuacjach i miejscach, gdzie nie obowiązuje oficjalny dress code. W biurze, w którym dominują ściśle przestrzegane normy ubioru, jak również podczas uroczystości kościelnych - takich jak komunia czy chrzest – lepiej unikać zwierzęcych printów.
W pozostałych sytuacjach sięgaj po panterkę i eksperymentuj. Wzór jest nie tylko wdzięcznym i eleganckim deseniem, ale też plastycznym w stylizacji i "otwartym" na nowe pomysły. Spójrz tylko jak Marcelina Zawadzka świetnie wkomponowała panterkę w kowbojski trend rodem z dzikiego zachodu.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl