FitnessWłosi nie chcą szczepić się przeciwko grypie

Włosi nie chcą szczepić się przeciwko grypie

Włosi nie chcą szczepić się przeciwko grypie

08.11.2010 10:43, aktual.: 25.03.2013 00:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po fiasku zeszłorocznej akcji szczepień przeciwko grypie A/H1N1, mimo ogłoszonej wtedy pandemii, także obecnie Włosi nie są zainteresowani nową podwójną szczepionką, zarówno przeciwko temu szczepowi wirusa, jak i grypie sezonowej.

Po fiasku zeszłorocznej akcji szczepień przeciwko grypie A/H1N1, mimo ogłoszonej wtedy pandemii, także obecnie Włosi nie są zainteresowani nową podwójną szczepionką, zarówno przeciwko temu szczepowi wirusa, jak i grypie sezonowej. Dziennik "La Repubblica" podał, że już teraz można mówić o obojętności Włochów wobec nowej, udoskonalonej szczepionki, która jednocześnie ma chronić przed dwiema odmianami grypy.

Mimo że zgodnie z planami ministerstwa zdrowia kampania szczepień miała rozpocząć się w październiku, w poszczególnych regionach kraju nie zainaugurowano jej w wyznaczonym terminie z powodu braku chętnych. Do lekarzy nie zgłaszają się ludzie z grupy ryzyka, którzy przede wszystkim z racji swego stanu zdrowia lub wieku powyżej 65. roku życia kwalifikują się do szczepień. Podczas gdy resort zdrowia wyznaczył jako cel zaszczepienie 75 proc. osób z tej grupy, w latach ubiegłych zdecydowało się na to zaledwie 30 procent ludzi. W tym roku może być jeszcze gorzej - przewiduje Instytut Służby Zdrowia. W sezonie 2009/2010 w związku z pandemią tzw. nowej grypy, ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia, włoskie ministerstwo zdrowia kupiło za ponad 180 milionów euro szczepionki dla 40 proc. ludności. Tymczasem zaszczepiło się około 4 proc. Większość ampułek zmarnowała się, a część przekazano bezpłatnie do biedniejszych krajów. Przedstawiciel szwajcarskiego producenta szczepionki, cytowany we włoskiej gazecie,
zapewnił, że na obecny sezon przygotowano nowy skład preparatu i że w żadnym razie nie wykorzystuje się zapasów z ubiegłego roku. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)