Blisko ludziWyglądasz bardzo młodo? Nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości

Wyglądasz bardzo młodo? Nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości

Źródło zdjęć: © Getty Images
Paulina Brzozowska
09.10.2017 14:34, aktualizacja: 09.10.2017 15:44

"Jak cię widzą, tak cię piszą" – to powiedzenie zna chyba każdy z nas. I trudno się z nim nie zgodzić, bo w dzisiejszych czasach nasz wygląd ma ogromny wpływ na to, jak postrzegają nas inni. I nie chodzi tylko o ubiór, ale przede wszystkim o cechy naszego wyglądu. Dowiedli tego naukowcy z Princeton, którzy przeprowadzili ciekawy eksperyment.

Grupa badaczy pod opieką Alexandra Todorova stworzyła komputerowy model różnych typów twarzy, utożsamianych z danymi cechami charakteru. Modele powstały w oparciu o ankietę przeprowadzoną przez grupę naukowców z Princeton. Pod uwagę wzięto w niej przede wszystkim symbole atrakcyjności, wiarygodności, kompetencyjności i siły.

Obraz
© Getty Images

Wynik nieco mnie zaskoczył, bo okazało się, że kobiety, które mają tzw. "baby face", czyli bardzo młodo wyglądającą twarz, są uznawane przez społeczeństwo za mało wiarygodne, słabe i niekompetentne. Wszystko przez to, że przypisuje się im bardzo młody wiek.

W tym temacie wiele do powiedzenia ma nasza redaktor prowadząca, Ola Nagel, która wygląda całkiem młodo. Delikatna uroda i drobna sylwetka sprawiły, że podczas jednego z wywiadów przytrafiła jej się całkiem nieprzyjemna (aczkolwiek zabawna) sytuacja. – Nie pamiętam już do końca z kim przeprowadzałam ten wywiad. Pamiętam tylko, że była to aktorka, która na sam mój widok stwierdziła, że co ja tam mogę wiedzieć, przecież jestem jeszcze taka młoda. Miałam wtedy 27 lat – wspomina Ola.

Ja również spotykam się z tym problemem. Mam 23 lata, ale większość osób, które mnie nie znają, szacują mój wiek na mniej więcej 18-19 lat. Zawsze jestem proszona o dowód osobisty w sklepach, a bez makijażu spokojnie wtapiam się w tłum licealistów. Wielokrotnie spotykałam się z sytuacjami, że ktoś patrzył na mnie pobłażliwie tylko dlatego, że mam buzię nastolatki.

Zainteresowana tym tematem, oparłam na nim swoją pracę dyplomową na Uniwersytecie Warszawskim. Przygotowałam portrety kobiet o różnych twarzach, w różnym wieku i makijażu. Następnie zapytałam ponad 200 osób o to, jakie cechy przypisaliby tym kobietom, bazując tylko na ich cechach fizycznych.

I tak powstał projekt, który udowodnił, że kobiety noszące mocny makijaż uznawane są za bardziej wyniosłe i jednocześnie mniej inteligentne. Z kolei dziewczyny, które unikają noszenia kosmetyków muszą liczyć się z tym, że społeczeństwo postrzega je jako osoby mniej pewne siebie i profesjonalne.

- Ludzka twarz jest tą częścią ciała, na którą zwraca się największą uwagę już od pierwszych sekund interakcji. Jest to bodziec, który dostarcza bardzo wielu informacji, nie tylko takich jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne czy atrakcyjność fizyczna, ale przede wszystkim jest dla nas bardzo wiarygodnym źródłem odczytywania emocji, jakich doznaje nasz rozmówca. Co ciekawe, ludzie także bardzo łatwo, wręcz automatycznie, na podstawie oceny twarzy dokonują klasyfikacji cech osobowości spostrzeganej osoby. Bo przecież ładna dziewczyna jest na pewno także bardzo sympatyczna, prawda? A przed mężczyzną z wysokim czołem, małymi oczami i brakiem „jedynki” trzeba uciekać, bo to na pewno jakiś typ spod ciemnej gwiazdy – mówi Joanna Michalska, psycholog społeczny.

Wielu kobietom wydaje się, że młody wygląd to powód do dumy i zadowolenia. W końcu niemal każda z nas w którymś momencie zaczyna sięgać po odmładzające kosmetyki i makijaż. Kiedy jednak po raz kolejny słyszysz, że "nic o życiu nie wiesz, bo jesteś taka młoda", albo ktoś uporczywie wmawia ci, że na pewno nie masz 23 lat, bo to przecież niemożliwe z twoją buzią, to zaczyna się robić wyjątkowo irytująco. Zwłaszcza, kiedy robisz makijaż, żeby wyglądać odrobinkę poważniej i nagle stajesz się pudernicą i głupiutką małolatą. Młody wygląd czasami to prawdziwy dar. Ale częściej to jednak przekleństwo.

Baby face cechuje też największe gwiazdy. Do grona "wiecznie młodych" należą m.in. Miranda Kerr, Kaya Scodelario, Magdalena Frąckowiak i Edyta Rzeźniczak.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (33)
Zobacz także