Blisko ludziWyścig szczurów

Wyścig szczurów

O czym marzy każdy maturzysta? Przede wszystkim o indeksie. Opowieści rodziców o najlepszym okresie życia, jakim są właśnie studia, powodują, że młody człowiek, który przekracza próg uczelni spodziewa się, że przed nim najlepsze lata życia. Niestety dla większości wcale tak nie jest. Okazuje się, że obecne studiowanie ma się nijak to tego, co pamiętają rodzice czy dziadkowie dzisiejszych żaków.

Wyścig szczurów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

19.03.2007 | aktual.: 01.06.2010 00:26

O czym marzy każdy maturzysta? O studiach. Opowieści rodziców o najlepszym okresie życia, jakim są właśnie studia, powodują, że młody człowiek, który przekracza próg uczelni spodziewa się, że przed nim najlepsze lata życia. Niestety dla większości wcale tak nie jest. Okazuje się, że obecne studiowanie ma się nijak to tego, co pamiętają rodzice czy dziadkowie dzisiejszych żaków.

Co daje tytuł magistra

Dawniej studenci mieli pewność, że zdobycie dyplomu zagwarantuje im dobrą pracę i lepszą pozycję społeczną. Dlatego mogli spokojnie rozkoszować sie urokami studenckiego życia. Dziś, przy ciągle rosnącej liczbie prywatnych szkół wyższych, tytuł magistra nie jest niczym, co robi wrażenie. Stąd też studiowanie przestało być komfortem i okresem całkowitej beztroski. Ci, którzy są świadomi, że nie jest łatwo znaleźć dobrą pracę, muszą przez całe studia się naprawdę starać, żeby w momencie ich ukończenia mieć czym się pochwalić potencjalnemu pracodawcy.

Liczy się doświadczenie

Jako że pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby, które są młode, ale z drugiej strony, muszą one mieć już pewne doświadczenie, studenci zmuszeni są odbywać staże i praktyki w trakcie swojej edukacji. „Po pierwszym roku studiów odbyłam moje pierwsze praktyki w wydawnictwie – mówi Kasia, studentka czwartego roku polonistyki - od tego czasu podczas każdych wakacji albo pracuję albo mam staże w rożnych firmach.” Dodatkowo Kasia podczas roku akademickiego uczy się angielskiego i niemieckiego. Jak sama twierdzi, wcale studia nie są dla niej atak bardzo przyjemnym okresem, ponieważ ciągle musi myśleć, jak będzie wyglądało jej CV, gdy zacznie szukać prawdziwej pracy.

W którym pójść kierunku? Dla Janusza, który studiuje informatykę, zabawa nie trwała zbyt długo. „Jedynie pierwszy rok studiów był okresem całkowitej beztroski. Wyjechałem na uczelnie do innego miasta, zafascynowałem się wolnością, poznałem nowych ludzi, naprawdę czułem, że zaczął się cudowny okres w moim życiu. Ale nagle spadłem na ziemię. Od drugiego roku musiałem zacząć pracować, żeby odciążyć rodziców. Od tej pory moje życie towarzyskie praktycznie przestało istnieć. Ne miałem już ani czasu ani sił, by się bawić.” W takiej sytuacji znajduje się naprawdę wielu żaków. Albo sytuacja finansowa, albo chęć zdobycia doświadczenia, zmuszają studentów, by angażowali się w zajęcia poza uczelnią.

Podwójne studia

Niestety są takie kierunki studiów, po których pracę znaleźć jest wyjątkowo trudno. Najczęściej świeżo upieczony student jeszcze o tym nie myśli, dopiero po pewnym czasie przychodzi refleksja i młodzi ludzie zaczynają myśleć o swojej przyszłości. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na podjęcie drugiego kierunku studiów. Mnóstwo ludzi uczęszcza na liczne kursy, szkolenia i na wszelkie sposoby stara się poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Oczywiście pogodzenie tego nie jest takie proste, najczęściej wymaga rezygnacji z intensywnego życia prywatnego.

Wyścig szczurów

Warto też wspomnieć o atmosferze panującej na studiach. Niestety nie zawsze przypomina ona znany z opowieści dawny klimat wspólnego biesiadowania i czasu spędzonego na rozmowach o życiu. Dziś wielu studentów narzeka na to, że czuje nieustanny wyścig szczurów. Tomek, student prawa, miał bardzo wyidealizowaną wizję tego, co go czeka na studiach. „Myślałem, że poznam ciekawych ludzi, będziemy wspólnie spędzać czas i bawić się. Okazało się, że wszyscy po zajęciach rozchodzą się, każdy coś robi, odbywa praktyki, pracuje w kancelarii. Czasem nawet nie wiem, co kto robi, bo nie wszyscy się do tego przyznają. Naprawdę poznałem pojedyncze osoby, z którymi spędzam czas wolny.”

Mimo że nie można porównać problemów studentów do dylematów, które czekają na każdego w dorosłym życiu, pewne jest, że studia nie są już czasem, który spędza się wyłącznie na nauce i zabawie. Dawna atmosfera niestety odeszła w zapomnienie. Obecnie studia dla wielu osób stały się czasem, który przeznacza się nie tylko na kształcenie, ale również na pracę, zdobywanie doświadczenia i nawiązywanie kontaktów zawodowych. Dlatego też trudno dziś nazwać ten okres czasem beztroski a przez to, najpiękniejszym okresem życia.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)