Widzisz przy pieprzyku? Tak wygląda rak
Nowotwory to poważny problem naszych czasów. Niestety wiele osób unika profilaktycznych badań, przez co rak bywa wykrywany zbyt późno. Jednym z powszechnych nowotworów jest czerniak, dlatego warto widzieć, jak się przed nim chronić.
Lato i słoneczna pogoda to szczególnie niebezpieczny czas, ponieważ często dochodzi wtedy do poparzeń słonecznych, które - jak tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - mogą się przyczynić do rozwoju tego nowotworu skóry.
Zobacz także: Zuzanna Bijoch miała raka. Mówi, co ją uratowało
Ostrożność na słońcu. Lekarze apelują
Jak wyjaśnia ekspert, podstawową profilaktyką w przypadku czerniaka jest niedopuszczanie do poparzeń słonecznych. "Rozwój czerniaka wiąże się z intensywnym, ale nawet krótkim opalaniem. Szczególnie młodzi pacjenci mówią nam, że doświadczyli oparzenia słonecznego, albo korzystali z solariów" - mówił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Profesor podkreśla też, że już nawet jedna wizyta w solarium lub urlop, podczas którego skóra będzie wystawiona na intensywne działanie słońca, może wyzwolić rozwój czerniaka.
Prof. Rutkowski dodaje też, że choć wystąpienie tego rodzaju nowotworu głównie łączy się z działaniem słońca, nie wolno lekceważyć genetycznych predyspozycji. Dlatego osoby, w których rodzinach były przypadki czerniaka, powinny pamiętać o regularnych badaniach dermatologicznych, najlepiej co pół roku. Zaznaczył też, że żaden odcień skóry nie chroni przed rakiem, jednak częściej chorują osoby o jasnej karnacji oraz te, które posiadają wiele znamion.
Znamiona, które warto sprawdzić
Aby wstępnie rozpoznać, czy znamię, które pojawiło się na naszej skórze, może być niebezpieczne, można zastosować tzw. kryteria ABCDE. Jeśli jest asymetryczne i większe z jednej strony, jego brzegi są "poszarpane", jest niejednolicie czerwone, duże - powyżej 6 mm oraz ewoluuje, czyli np. się powiększa - należy skonsultować się z lekarzem.
Lekarze zalecają też regularną samokontrolę i przynajmniej raz w miesiącu oglądanie skóry na całym ciele np. w lustrze. Aby chronić skórę, lepiej unikać intensywnego opalania, szczególnie w godzinach południowych czy korzystania z solarium. Dodatkowo nie wolno zapominać o stosowaniu kremów z filtrem UV, ochronie głowy i oczu.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl