Wystawa Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość

Wojciech Plewiński – jeden z czołowych polskich fotografów powojennych – znany jest przede wszystkim jako portrecista, autor zdjęć teatralnych, mody czy twórca legendarnych okładek „Przekroju”. Dorobek Plewińskiego jako reportera jest mniej znany, choć równie znaczący. Po prezentacji jego obszernej części w formie cyfrowego archiwum Fundacja Sztuk Wizualnych zaprezentuje reportaże mistrza na monumentalnej wystawie. Kuratorem ekspozycji, składającej się z blisko 300 oryginalnych i współczesnych odbitek jest Wojciech Nowicki. Otwarcie wystawy w piątek 15 września 2017 roku w krakowskim Muzeum Manggha.

Wystawa Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.09.2017 15:30

Wojciech Plewiński, urodzony w Warszawie, rocznik 1928, z wykształcenia jest architektem. Studia ukończył w Krakowie, dwa lata po uzyskaniu dyplomu rozpoczął współpracę z „Przekrojem”. Trwała ona do końca jego kariery zawodowej (choć fotografować nie przestał do dziś). Jako reportażysta współpracował także z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Ziemią” czy „Polską”.

Na tle innych fotoreporterów tego okresu Wojciech Plewiński wyróżnia się niezwykle ciepłym podejściem do swoich bohaterów. Jego humor czy ironia nigdy nie są niszczycielskie, poza nielicznymi wyjątkami dominuje w nich sympatia. W swoich zdjęciach Plewiński opowiada zwykle jakąś małą historię: próżno tu szukać wielkich wydarzeń, politycznych masówek lat 50. czy 60., zdjęć ze zjazdów partyjnych czy strajków.

Obraz
© Materiały prasowe

Prezentację rozpoczną najwcześniejsze, nigdy nie pokazywane lub pokazywane bardzo rzadko fotografie, pochodzące z prywatnego archiwum artysty, świadectwo rodzenia się własnego spojrzenia na otaczający świat. W kolejnych cyklach język jest już dojrzalszy i wyemancypowany, własny – znakomite sekwencje zamknięte między innymi w cyklach Italia ’57, Ziemie Zachodnie, Francja. Wybór zawiera także zdjęcia późniejsze, w tym zapis pobytów w Jugosławii, krótki, lecz wstrząsający obraz typowej socjalistycznej wielkiej budowy – Huty Katowice – ukazujący wszechpanujące marnotrawstwo i bałagan, wreszcie zdjęcia najnowsze, już w kolorze. Fotografie powstające w ostatnich latach są dowodem żywotności pasji napędzającej Wojciecha Plewińskiego od wczesnych lat 50.

Na wystawę Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość złoży się blisko 300 archiwalnych i współczesnych odbitek, a także dokumenty pochodzące z archiwum artysty oraz jego portrety wykonane przez zaprzyjaźnionych fotografów i przez niego samego. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny, a podczas wernisażu swoją przedpremierową prezentację będzie miał jesienny numer kwartalnika „Przekrój”.

Obraz
© Materiały prasowe

Wystawa jest częścią wieloletniego projektu realizowanego przez Fundację Sztuk Wizualnych mającego na celu opracowanie, digitalizację i popularyzację dorobku Wojciecha Plewińskiego. Pierwszym etapem projektu była prezentacja archiwum reportażu, jest on dostępny na stronie wojciechplewinski.com.

Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość
Kurator: Wojciech Nowicki
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26, Kraków
Czas trwania wystawy: 16.09–4.10.2017, wt–nd 10:00–18:00
Wernisaż wystawy: 15.09.2017, 18:00

Obraz
© Materiały prasowe

Wybrane wydarzenia towarzyszące:
15.09.2017, 18:00 – przedpremierowa prezentacja jesiennego numeru kwartalnika „Przekrój”
16.09.2017, 18:00 – spotkanie z Wojciechem Plewińskim, prowadzenie: Wojciech Nowicki (w tym dniu wystawa czynna do 20:30)
17.09.2017, 12:00 – oprowadzanie kuratorskie

Organizator: Fundacja Sztuk Wizualnych
Partnerzy: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Fundacja Kioto–Kraków, Lablab, kwartalnik „Przekrój”
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

www.wojciechplewinski.com
www.sztukawizualna.org
fb.com/sztukawizualna

Źródło artykułu:Informacja prasowa
fotografiareportażwystawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)