Wyższa emerytura dla kobiet. Wystarczy złożyć jeden wniosek
Niektórym emerytkom świadczenie należne z ZUS-u zostanie wyliczone dwukrotnie. Przełoży się to na wzrost wysokości emerytury. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tej możliwości. Wyższe świadczenie przypadnie jednak tylko tym emerytkom, które spełniają wymagane warunki.
W Polsce wiek emerytalny kobiet to 60 lat. Panie, które decydują się wówczas na emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza należne świadczenie, dzieląc składki przez prognozowane trwanie życia. W niektórych przypadkach może nastąpić ponowne przeliczenie wysokości emerytury. Dotyczy to kobiet, które ukończyły 65. rok życia i mają konta w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Emerytki zyskają na przeliczeniu świadczeń
Kobiety, które przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 roku i urodziły się między 1 marca a 30 czerwca 1956 roku, przez pięć pierwszych lat pobierają "okresową emeryturę kapitałową". Po tym okresie wysokość świadczenia jest ponownie przeliczana. Emerytki mogą sporo na tym zyskać. Jest to efekt zmian przepisów związanych z OFE oraz obniżeniem wieku emerytalnego.
Aby ponownie przeliczyć emeryturę, należy złożyć wniosek do ZUS-u jeszcze w lutym. - ZUS z urzędu dokona wprawdzie przeliczenia wszystkim kobietom, które przeszły na okresową emeryturę kapitałową w wieku 60 lat i ukończą w 2023 r. 67 lat, jednak dla niektórych złożenie wniosku teraz będzie po prostu bardziej korzystne - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Tomasz Lasocki.
Kobiety skorzystają podczas przeliczania emerytury z pandemicznych tablic średniego trwania życia, które są bardzo korzystne dla świadczeniobiorców. Jak wskazuje "Rzeczpospolita", "60-letnia kobieta z kapitałem 500 tys. zł może otrzymać o 180,88 zł miesięcznie więcej niż dwa lata temu".
Kto może przeliczyć ponownie emeryturę?
Na ponownym przeliczeniu wysokości świadczenia mogą skorzystać osoby, które po przyznaniu emerytury skompletowały dodatkowe dokumenty, które ZUS może uwzględnić w trakcie procedury. Są to też świadczeniobiorcy opłacający nadal składki na ubezpieczenia społeczne po przyznaniu świadczenia.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl