ZUS wypłaci pieniądze za trzy lata wstecz. Ostatni moment na złożenie wniosku

Emerytura "wstecz" może zostać wypłacona za trzy ostatnie lata
Emerytura "wstecz" może zostać wypłacona za trzy ostatnie lata
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tomasz Warszewski
oprac. SPP

13.02.2023 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niewielu seniorów wie, że ZUS może wypłacić im emerytury nawet do trzech lat wstecz. Jest to zysk rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko dzięki przepisom umożliwiającym ubieganie się o pieniądze nawet od 2020 r. Aby uzyskać wypłatę świadczenia, trzeba się pośpieszyć.

Z informacji podanych przez "Fakt" wynika, że niektórzy seniorzy mogą sporo zyskać za sprawą obowiązującego wciąż przepisu. ZUS powinien wypłacić im należne świadczenie do nawet trzech lat wstecz. W niektórych przypadkach będzie to więc spory zastrzyk gotówki. Jest jednak jeden warunek, który muszą spełnić ubiegający się o pieniądze emeryci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Emerytury z trzech lat wstecz

Wspomniane przepisy odnoszą się do osób, które dwa lub trzy lata temu osiągnęły wiek emerytalny, ale nie złożyły wniosku o przeliczenie świadczenia. W czasie najsurowszego lockdownu niemal z dnia na dzień zamknięto wszystkie urzędy i instytucje, w tym także ZUS. Polacy mogli załatwiać wszelkie formalności wyłącznie przez internet. Osoby, które chciały w tym czasie przejść na emeryturę lub złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia z tytułu kontynuowania aktywności zawodowej, napotykały problemy.

Wprowadzono przepisy, które zakładają, że wynagrodzenie seniorów składających wnioski o ustalenie lub przeliczenie wysokości świadczenia będzie wyliczane od dnia, w którym spełniali warunki do wypłaty emerytury - jednak nie wcześniej niż od 1 marca 2020 roku. Zgodnie z tym postanowieniem świadczenie może być wypłacane przez ZUS do trzech lat wstecz.

Warto pośpieszyć się ze złożeniem wniosku

Jak podkreśla w rozmowie z "Faktem" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, na podstawie przepisu będzie można uzyskać znaczące wyrównanie. Ekspert wylicza, że osoba, która pobiera 2000 zł emerytury, może otrzymać na konto nawet 36 tys. zł, nie uwzględniając tegorocznej waloryzacji.

Aby ubiegać się o wyrównanie należy szybko złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u. Do dokumentów powinno się dołączyć oświadczenie wyrażające chęć przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wsteczną. W tym celu należy skorzystać z formularza ZUS ERO, który dostępny jest na stronie internetowej ZUS oraz we wszystkich oddziałach instytucji.

O emeryturę "wstecz" można wystąpić do 30 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego albo stanu epidemii. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ma on obowiązywać do 31 marca 2023 roku i nie wiadomo, czy zostanie przedłużony. Dlatego warto zadeklarować chęć wyrównania emerytury jak najszybciej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także