“Z dumą wspieramy Mamy” w Centrum Zdrowia Dziecka

W jednym z największych szpitali pediatrycznych w Polsce, Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, rozpoczął się nowy etap rozwoju Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Po najnowszej modernizacji i rozbudowie, wykonanych dzięki Fundacji Polsat, w 2016 roku Klinika stała się największym tego typu ośrodkiem w Polsce. Dodatkowo na terenie Oddziału otwarty został bezpłatny pokój dla mam, stworzony w ramach wspólnego projektu firmy Procter & Gamble oraz Fundacji Polsat „Z dumą wspieramy Mamy”.

“Z dumą wspieramy Mamy”  w Centrum Zdrowia Dziecka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

14.06.2016 16:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jego celem jest zapewnienie mamom domowych warunków podczas pobytu ich dzieci w szpitalu. W swoim nowym kształcie Klinika będzie mogła przyjąć rocznie do 3500 dzieci, zapewniając jednocześnie ich mamom warunki mieszkania, które pozwolą im w pełni koncentrować się na wspieraniu dzieci w procesie leczenia i powrotu do zdrowia.

Dzięki wieloletniemu wsparciu Fundacji Polsat, Klinika Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w warszawskim Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” stała się nie tylko największą kliniką, funkcjonującą w obrębie szpitala, ale także największą tego typu kliniką w Polsce. Klinika wybudowana została w 2006 roku przez Fundację Polsat. W ramach tegorocznych inwestycji, na przeznaczonym na ten cel pierwszym piętrze, powstała nowa część Kliniki, z łącznie 57 stanowiskami, w tym 18 stanowiskami intensywnej terapii, gabinetami lekarskimi i specjalnym pokojem, w którym będą mogły odbywać się konsultacje i narady z rodzicami, lekarzami i rehabilitantami, przed wypisywaniem dzieci ze szpitala. Po rozbudowie i renowacji Kliniki możliwe będzie przyjęcie, diagnozowanie i leczenie wielospecjalistyczne blisko 3500 najciężej chorych noworodków z całego kraju rocznie.

„Ratowanie zdrowia i życia dzieci są naszym najważniejszym celem już od prawie 20 lat, kiedy to wspólnie z Instytutem „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” stworzyliśmy tę Klinikę. Każdego dnia staramy się pomagać najmłodszym, rodzicom i całemu środowisku medycznemu, stwarzając odpowiednie warunki do hospitalizacji i rehabilitacji dzieci. Wieloletnie wsparcie Fundacji Polsat dla Kliniki, jej sukcesywna rozbudowa i modernizacja, to element większej całości. W tym roku największą i najbardziej naglącą potrzebą Kliniki okazało się powiększenie jej o dodatkowe piętro, dzięki czemu powstało m.in. więcej miejsc opieki pośredniej dla noworodków. Cały czas wspieramy także Klinikę pod kątem środków na zakup specjalistycznego, nowoczesnego sprzętu” – mówi Krystyna Aldridge-Holc, Prezes Fundacji Polsat.

Jednocześnie, w ramach globalnej kampanii „Dziękuję Ci Mamo”, firma Procter & Gamble zainicjowała projekt bezpłatnych pokojów socjalno-hotelowych dla mam w polskich szpitalach. Na stworzoną w szpitalu przestrzeń „Z dumą wspieramy Mamy” składają się: pokój z 17-oma łóżkami, toaleta, łazienka z prysznicem, wyposażona m.in. w pralki i suszarki ufundowane przez markę BEKO, a także aneks kuchenny połączony z jadalnią. Do dyspozycji mam będą również uzupełniane na bieżąco produkty P&G, potrzebne w życiu codziennym, takie jak m.in.: płyn do mycia naczyń Fairy, szampony i odżywki Pantene, pasty do zębów Blend-a-med, podpaski Always, a także produkty do prania Ariel oraz Lenor.

„Już na etapie planowania rozbudowy, niezwykle ważne było, by w nowej części Kliniki znalazły się pokoje dla mam, aby były integralną częścią oddziału. Taka swobodna przestrzeń socjalna dla mam jest niezwykle istotna, zwłaszcza w sytuacji hospitalizacji noworodków, dla których stały kontakt z matką, jej pokarm, dotyk i obecność, są niezbędne do szybkiego powrotu do zdrowia. Warto także zaznaczyć, że dla młodych mam konieczność rozłąki z nowo narodzonym dzieckiem byłaby niezwykle dotkliwa, czemu na wszelkie sposoby staramy się przeciwdziałać” – dodaje prof. Anna Dobrzańska, Kierownik Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

Obraz
© Materiały prasowe

Jak ułatwić rodzicom pobyt w szpitalu?

Jak wynika z badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie firmy P&G, inicjatora projektu
„Z dumą wspieramy Mamy”, przeważająca większość Polaków (90%) jest zdania, że rodzice powinni mieć możliwość przebywania w szpitalu z dzieckiem w trakcie całej hospitalizacji. W opinii zdecydowanej większości społeczeństwa (92%), obecność rodziców lub najbliższych w szpitalu w dużym stopniu wpływa pozytywnie na przebieg hospitalizacji dzieci oraz szybkość ich powrotu do zdrowia.

Jednocześnie, jak wskazuje badanie, blisko połowa (49%) respondentów, którzy mają dzieci do
18 roku życia, doświadczyło sytuacji, w której zmuszeni byli nocować przy łóżku dziecka na karimacie, w fotelu lub na krześle, lub też spotkali się z takimi sytuacjami w swoim najbliższym otoczeniu (wśród rodziny/znajomych). Wśród czynników, które najbardziej ułatwiłyby rodzicom pobyt w szpitalu, najczęściej wymieniane są m.in.: odpowiednie warunki noclegowe (58%), odpowiednie warunki sanitarne, np. łazienki dla rodziców, możliwość uprania ubrań (33%), czy też miejsce na pozostawienie rzeczy osobistych (11%). Jako odpowiedź na te potrzeby, firma P&G postanowiła stworzyć pomieszczenia przeznaczone dla mam przebywających w szpitalu dzieci.

„Stworzenie w szpitalu, na oddziale, gdzie leczone są dzieci, warunków, w których mamy będą mogły zadbać o swoje podstawowe potrzeby, to wsparcie, które pozwala rodzicom skupić całą swoją uwagę na tym co najważniejsze – opiece nad małym pacjentem. Ten projekt w realny sposób poprawia jakość życia mam i ich dzieci, co jest częścią globalnej misji Procter & Gamble. „Z dumą wspieramy Mamy” to akcja, poprzez którą chcemy podziękować polskim mamom, wspierając je naszymi produktami i tworząc dla nich godne warunki w sytuacji, w której ich opieka ma największe znaczenie” – mówi Marek Kapuściński, Prezes Zarządu P&G w Europie Centralnej.

Inicjatywa Fundacji Polsat związana z budową, remontem i modernizacją Kliniki zbiegła się
z projektem „Z dumą wspieramy Mamy”, co pozwoliło na stworzenie miejsca dla mam w warszawskim Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Łączny koszt inwestycji związanej z rozbudową
i modernizacją Kliniki oraz stworzeniem pokoju dla mam wyniósł ponad milion złotych.

O Procter & Gamble
Firma P&G dociera ze swoimi markami do blisko 5 miliardów ludzi na świecie. Jej silne portfolio obejmuje wiele zaufanych, cenionych ze względu na jakość marek o wiodącej pozycji rynkowej, m.in. Always®, Ambi Pur®, Ariel®, Bounty®, Charmin®, Crest®, Dawn®, Downy®, Fairy®, Febreze®, Gain®, Gillette®,
Head & Shoulders®, Lenor®, Olay®, Oral-B®, Pampers®, Pantene®, SK-II®, Tide®, Vicks®, Wella®
i Whisper®. P&G prowadzi działalność w około 70 krajach.

O Fundacji Polsat
Fundacja Polsat, jedna z największych organizacji pozarządowych działających na terenie Polski, od dziewiętnastu lat kieruje swoją pomoc do chorych dzieci i ich rodziców. Do dziś Fundacja objęła swoją pomocą 27 297 małych pacjentów i wsparła finansowo 1185 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, które zostały wyremontowane lub wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. W sumie Fundacja na cele statutowe przekazała dotąd 210 748 999,24 złotych. Do najbardziej rozpoznawalnych projektów Fundacji Polsat należy kampania „Jesteśmy dla dzieci”. Jej celem jest zebranie funduszy na leczenie i rehabilitację dzieci – podopiecznych Fundacji Polsat. Od 12 lat Telewizja Polsat razem z Polsat Media organizują akcję "Mikołajkowy Blok Reklamowy", dzięki której każdego roku w MIKOŁAJKI pieniądze zebrane z reklam nadanych przed „Wydarzeniami” otrzymują podopieczni Fundacji Polsat.

*O Centrum Zdrowia Dziecka *
Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD) to instytut badawczy, będący jednocześnie największym specjalistycznym szpitalem pediatrycznym w Polsce. Historia powstania IPCZD sięga lat 60-tych XX wieku, kiedy to Ewa Szelburg-Zarembina zaproponowała upamiętnienie wszystkich dzieci zabitych podczas II wojny światowej poprzez budowę szpitala pediatrycznego. W 1969 r. zainicjowano zbiórkę pieniędzy na budowę szpitala, która rozpoczęła się wmurowaniem aktu erekcyjnego 3 czerwca 1973 r. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci oficjalnie 15 października 1977 r., jednakże rozbudowa Instytutu trwała nadal. W 1995 r., na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, szpital uzyskał oficjalnie status prawny jednostki badawczo–rozwojowej i nową nazwę: Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.
W skład Instytutu wchodzi część kliniczna oraz trzon naukowobadawczy. Część szpitalna to 15 klinik wraz z 26 oddziałami.
Dzięki wyjątkowej wysoko wyspecjalizowanej kadrze medycznej IPCZD jest jedynym ośrodkiem w Polsce, który może pochwalić się największą liczbą pionierskich zabiegów medycznych.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Komentarze (0)