Zabawy dla dzieci w domu – 7 lat
Dzięki zabawom w domu dzieci ćwiczą spostrzegawczość, rozwijają wyobraźnię, poprawiają pamięć i uczą się nowych rzeczy, a przede wszystkim relaksują się i przeżywają radość z własnych działań. Ciekawe zabawy dla dzieci potrafią zaktywizować nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych. Dają szansę na wspólne spędzenie czasu i zacieśnienie więzów rodzinnych. Wśród zabaw dla 7-latka są m.in. rozmaite aktywności ruchowe i plastyczne.
Jakie gry i zabawy dla dzieci w domu są odpowiednie dla 7-latka?
Dziecko w wieku 7 lat zmienia się pod wpływem nowej sytuacji, jaką jest rozpoczęcie nauki w szkole. Staje się spokojniejsze i mniej kapryśne. Rewiduje swoje wcześniejsze zachowania na podstawie obserwacji koleżanek i kolegów z klasy. Energię poświęcaną wcześniej w całości na zabawę musi dzielić po równo na wykonywanie obowiązków i rozwijanie pasji. Zaczyna szukać kreatywnych zabaw dla dzieci, zwłaszcza o charakterze symbolicznym. Lubi nadawać sobie rozmaite role społeczne – jednym razem być strażakiem, a innym razem prowadzić lecznicę dla zwierząt. Jednocześnie zaczyna mieć potrzebę wyznaczenia przestrzeni dla siebie i podejmowania działań indywidualnych.
Dlatego też 7-latek chętnie podejmuje zabawy konstrukcyjne, w których wykorzystuje np. krzesła i koce. Buduje z nich tzw. bazy służące jako miejsca do wykonywania rozmaitych aktywności, ze spaniem włącznie. Rodzic może włączyć się w takie zabawy, wychodząc z propozycjami urozmaiceń, które otwierają głowę dziecka na nowe pomysły. Z krzeseł warto zrobić tor przeszkód i bawić się w Indian, którzy czołgają się po dywanie, by przemknąć niezauważenie z wioski do wioski. To świetnie ćwiczenie gibkości! Koc pozwala na owinięcie dziecka tak, by mogło odgrywać rolę więźnia próbującego odzyskać wolność, a później ukrywać się przed wymiarem sprawiedliwości.
Czego uczą fajne zabawy dla dzieci w wieku 7 lat?
Dziecko 7-letnie dysponuje już umiejętnością wykonywania precyzyjnych ruchów. Odnajduje motywację do stawiania sobie wyzwań, by osiągać samodzielnie postawione cele. Na tym etapie rozwoju warto więc wprowadzić zabawy wymagające zdolności manualnych. Składanie modeli czołgów czy samolotów, tworzenie figurek origami, lepienie z plasteliny czy z modeliny – to wszystko pozwala dziecku nie tylko rozwinąć zdolności plastyczne, ale również wyćwiczyć cierpliwość. Podobnie działa tworzenie własnych miasteczek z pudełek po zapałkach i kosmetykach, wycinanie w budowlach okien i zasiedlanie nowo powstałego osiedla własnoręcznie wykonanymi ludzikami, np. z kasztanów.
Sprawdź ofertę zabawek kreatywnych na WP radarOkazji.
W wieku 7 lat, kiedy przychodzi czas na naukę czytania, zabawy dla dzieci w domu stają się wspaniałym narzędziem dydaktycznym. Maluch, zachęcony kolorowymi obrazkami, z chęcią bierze udział w układaniu wyrazów z sylab zapisanych na małych karteczkach. Co więcej, sam podejmuje próby rozszyfrowania krótkiego tekstu. By pomóc mu wypracować cenną umiejętność czytania ze zrozumieniem, warto zaproponować dziecku wykonanie ilustracji do bajki z zachowaniem szczegółów, które znajdzie w tekście. Zabawa będzie jeszcze bardziej atrakcyjna, jeśli za uchwycenie w pracy plastycznej jak największej ilość elementów pojawiających się w bajce rodzic zaoferuje dziecku nagrodę specjalną, np. w postaci wspólnego oglądania ekranizacji czy wyjścia na lody.