Zabawy dla dzieci w domu – 8 lat

Zabawy dla dzieci w domu – 8 lat

Zabawy dla dzieci w domu – 8 lat
Źródło zdjęć: © iStock.com
11.06.2018 14:13, aktualizacja: 10.01.2019 12:18

Dzieci w domu lubią naśladować dorosłych i poznawać ich świat poprzez zabawę. Dla 8-latków szczególnie ważne są prawidłowe rozpoznawanie ról społecznych i rozwój intelektualny. Zarówno w jednym, jak i w drugim mogą im pomóc aktywności, w których wykorzystuje się tradycyjne oraz elektroniczne narzędzia.

Czy 8-letnie dziecko potrzebuje jeszcze zabawy?

Zabawa należy do podstawowych aktywności dziecka aż do wieku nastoletniego. Dla malucha, który chodzi już do szkoły, jest sposobem na oderwanie się od obowiązków i zregenerowanie sił przed kolejnym dniem zajęć lekcyjnych. Znacząco wpływa na zwiększenie możliwości intelektualnych i sprawia, że dziecko świetnie radzi sobie z takimi procesami poznawczymi, jak kształtowanie się prawidłowej mowy i logicznego myślenia, a także nabywanie spostrzegawczości, wrażliwości na bodźce zmysłowe i inteligencji emocjonalnej. Co więcej, wspomaga odnalezienie swojego miejsca świecie i uczy przyjmowania rozmaitych ról społecznych. Rozwój społeczny dziecka następuje przede wszystkim dzięki zabawie symbolicznej. Polega ona w głównej mierze na odtwarzaniu świata dorosłych. Dzieci w wieku 8 lat lubią bawić się w dom, szkołę, restaurację. Czynią siebie wykonawcami rozmaitych zawodów: weterynarzami, lekarzami, kucharzami, policjantami, modelkami.

W co się bawić z 8-letnim dzieckiem?

Rodzic może, a nawet powinien włączać się w zabawy dla 8-latka w domu . Wykazując swoje zainteresowanie działaniami pociechy, przyczynia się do zacieśniania więzów rodzinnych, a przy tym ułatwia sobie zrozumienie potrzeb i odkrycie uzdolnień u dziecka. Może też podsuwać maluchowi rozmaite pomysły, które pozwolą mu na rozwinięcie talentów poprzez zabawę oraz pomogą mu samodzielne docieranie do kolejnych ciekawych rozwiązań.

8-latkowi zafascynowanemu motoryzacją warto zaproponować zabawę pojazdami zdalnie sterowanymi (samochodami, czołgami, helikopterami, szybowcami itd.), która jest świetnym ćwiczeniem sprawności manualnej. Do takiej zabawy warto przygotować tor przeszkód z klocków lub kartonów, by dziecko miało okazję do użycia inteligencji przestrzennej. Całkiem możliwe, że podczas sterowania pojazdem pojawią się trudności techniczne – maluch, mierząc się z nimi, znajdzie zajęcie na wiele godzin. U 8-letnich dziewczynek pojawia się zainteresowanie modą. Wiele z nich przenosi na papier wizje wspaniałych balowych kreacji. To bardzo dobry czas, by pokazać córce, jak może stworzyć prawdziwe stroje dla lalek. W każdym domu da się znaleźć nieużywane ubrania, stare skarpetki i rajstopy. Przy użyciu nożyczek oraz igły i nitki można uszyć ze znalezionych materiałów całą kolekcję, a następnie urządzić pokaz mody albo przedstawienie kukiełkowe z wykorzystaniem samodzielnie zaprojektowanych strojów.

*Świetną zabawką do rozwijania wielu zdolności naraz są klocki. Na WP radarOkazji znajdziesz zestawy dla dzieci w każdym wieku. *

Organizując czas dzieciom, trzeba również pamiętać o zabawach ruchowych, które są bardzo ważne w okresie intensywnego wzrostu kości. W domu można ćwiczyć sprawność fizyczną np. dzięki zabawie w szpiega, który musi przedrzeć się przez zabezpieczenia wykonane ze sznurka lub tasiemki. Nie może zerwać żadnej linki, by nie włączył się alarm. Maluch musi wykazać się prawdziwą gibkością, by pokonać taki tor przeszkód. Aby miał motywację, warto zaproponować mu drobną nagrodę za poprawne wykonanie zadania.

Zabawy w domu a uczenie się – edukacja też może być przyjemna

Szczególne miejsce wśród rozwijających aktywności dla dzieci zajmują gry i zabawy edukacyjne, których wiele można znaleźć nie tylko na półkach sklepowych (w formie planszówek), ale również w sieci. Dzięki nowoczesnym technologiom najmłodsi uzupełniają i utrwalają wiedzę szkolną, jednocześnie świetnie się bawiąc. Grę edukacyjną, np. w postaci quizu, łatwo jest też przygotować dziecku samodzielnie. Byłaby świetnym przygotowaniem do sprawdzianu i skutecznie pobudziła szare komórki do szukania własnych metod uatrakcyjniania nauki. Do zabaw edukacyjnych zaliczyć też można wykonywanie rozmaitych doświadczeń dla dzieci. Dla 8-latka prawdziwym odkryciem może stać się ciecz nienewtonowska, która zmienia swoje właściwości fizyczne w zależności od przyłożonej siły nacisku. Aby ją przygotować, wystarczy mieć naczynie z wodą i mąkę ziemniaczaną. Można też dodać nieco barwnika spożywczego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także