Zabezpiecz się przed smogiem

Zabezpiecz się przed smogiem

Zabezpiecz się przed smogiem
Źródło zdjęć: © iStock.com
30.11.2017 16:14, aktualizacja: 06.12.2017 16:09

Informacje o przekraczaniu norm stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu docierają do nas ze wszystkich części Polski. Oddychamy najgorszym powietrzem wśród krajów Unii Europejskiej. Według raportu WHO, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w Polsce (WHO Global Urban Ambient Air Pollution Database). Warto wiedzieć, jak chronić się przed niebezpiecznymi skutkami smogu oraz jak podjąć walkę z tym problemem.

Przyczyną smogu jest emisja szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw (węgla kamiennego, węgla drzewnego, benzyny, oleju napędowego itp.) w domach, samochodach oraz w elektrowniach węglowych i zakładach przemysłowych. Dodatkowo w Polsce wciąż powszechny jest nielegalny i szkodliwy proceder spalania śmieci w paleniskach, kotłach i kominkach domowych. Smog utrzymuje się w powietrzu przez brak wiatru i dużą wilgotność.

Europejska Agencja Środowiska informuje że od 79% do 86% mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażona na negatywne skutki smogu („Air quality fact sheet 2013”, Europejska Agencja Środowiska, źródło: https://www.eea.europa.eu/). Grupami, które szczególnie powinny uważać są: kobiety w ciąży, osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca i dróg oddechowych. Powietrze zawierające ogromną ilość pyłów i innych szkodliwych substancji może prowadzić do wielu schorzeń.**

Skutkami smogu mogą być podrażnione spojówki, gardło czy tchawica, oddychanie zanieczyszczony powietrzem może powodować bóle głowy, kaszel czy utrudniać oddychanie. Pyły o mniejszej wielkości mogą przenosić się do płuc i krwiobiegu, przyczyniając się do chorób układu oddechowego, krążenia a nawet nowotworów. Zanieczyszczone powietrze może również przyczyniać się do chorób sercowo-naczyniowych, a także wpływać na przewlekłe zapalnie oskrzeli.
Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności.

W przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia pyłów PM10 i PM 2,5 grupom szczególnie narażonym na niebezpieczeństwo zlecane jest ograniczenie do minimum przebywania na zewnątrz. Pozostałym radzi się powstrzymanie od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu. Natomiast w sytuacjach gdy normy stężenia pyłów zawieszonych są wielokrotnie przekraczane lepiej zrezygnować z wietrzenia pomieszczeń, wówczas nikomu nie zaleca się niepotrzebnej ekspozycji na zewnątrz.

Świadomości zagrożenia jest bardzo istotna by móc zabezpieczyć się przed smogiem. Dane o jakości powietrza w Polsce dostarczane są przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska. Dodatkowo by zyskać precyzyjne informacje dotyczące smogu w najbliższej okolicy powstają sieci sensorów. W ramach kampanii #BezSmogu eurobank przyłącza się do takiej właśnie sieci czujników smogu. Celem inicjatywy jest poszerzenie bazy danych dotyczących jakości powietrza w poszczególnych regionach Polski oraz zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych ze smogiem. W 50 placówkach banku zostaną zainstalowane sensory mierzące poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, a także, ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę i wilgotność powietrza. Wybrane placówki położone są w miejscach zmagających się z dużym stężeniem smogu. Czujniki zamieszczane są od listopada i pojawią się w województwach: śląskim, dolnośląskim, małopolskim, opolskim, łódzkimi i mazowieckim.

Bieżące informacje o jakości powietrza w danym regionie, zyskane dzięki czujnikom, będę dostępne na stronie https://map.airly.eu/pl/.

W trosce o jakość powietrza warto również rozpocząć działania we własnym zakresie. Nasze codzienne wybory mają ogromne znaczenie np. ograniczenie poruszania się samochodem na rzecz komunikacji miejskiej. Można także zastosować energooszczędne rozwiązania we własnym domu, które ograniczą emisję szkodliwych spalin do środowiska. Jednym z nich jest wymiana starego pieca na nowy - proekologiczny. eurobank angażując się w działania przeciwsmogowe, przygotował dla swoich klientów specjalną ofertę „pożyczka energooszczędna”. Pozawala ona sfinansować remont podnoszący efektywność energetyczną w domu lub mieszkaniu, a po jego zakończeniu uzyskać zwrot prowizji. Wybór rozwiązań energooszczędnych objętych ofertą to: wymiana okien i drzwi, wymiana kotłów grzewczych, docieplanie ścian, dachów i podłóg oraz wykorzystanie energii słonecznej czy modernizacja oświetlenia oraz systemu wentylacyjne.

Więcej informacji na: www.eurobank.pl

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także