UrodaZadbaj o stopy zimą

Zadbaj o stopy zimą

Zadbaj o stopy zimą
Źródło zdjęć: © www.sxc.hu
14.01.2010 10:41, aktualizacja: 28.02.2012 15:22

Zimą, gdy doskwiera siarczysty mróz, kładziemy szczególny nacisk na pielęgnację twarzy i dłoni, a zapominamy o stopach. Przecież ich nie widać – tak myśli wiele kobiet, wszak schowane w botkach czy kozakach są starannie zakryte.

Zimą, gdy doskwiera siarczysty mróz, kładziemy szczególny nacisk na pielęgnację twarzy i dłoni, a zapominamy o stopach. Przecież ich nie widać – tak myśli wiele kobiet, wszak schowane w botkach czy kozakach są starannie zakryte.

Uwięzione w ciepłych skarpetach i kozakach stopy są narażone nie tylko na odciski, ale także na wrastające paznokcie i grzybice. Jeżeli jesteś skazana na przebywanie niemalże całymi dniami w ciepłym obuwiu zimowym, powinnaś poświęcić swoim stopom więcej uwagi. Przede wszystkim, gdy przychodzisz z pracy i ściągasz buty, zafunduj stopom kilkunastominutową kąpiel – najlepiej w płatkach mydlanych lub zwykłym, szarym mydle, które zmiękczy i rozluźni skórę. Następnie osusz stopy i wetrzyj w nie specjalny krem lub balsam. Nie zapominaj o regularnym wykonywaniu peelingu i używaniu pumeksu, który wygładzi pięty i zapobiegnie ich rogowaceniu i pękaniu.

Plaster na odciski

Gdy na stopach pojawią się odciski, pierwszą pomocną rzeczą są plastry, które przyniosą chociaż częściową ulgę w bólu. Oczywiście problem nie minie tuż po przyłożeniu plastra, ale bolesne skutki będą mnie odczuwalne. W domu możemy także przykładać specjalne maści na odciski, które zmiękczą skórę i spowodują, że „szybciej zejdzie”. Jeżeli pomimo starań odcisk w dalszym ciągu uprzykrza życie, należy skorzystać z fachowej pomocy kosmetyczki, a w ekstremalnych przypadkach, chirurga.

Co na wrastanie paznokci?

Kolejnym problemem są wrastające paznokcie. Wszyscy, którzy tego doświadczyli, znakomicie wiedzą, jak jest to przykra, bolesna i niekomfortowa sytuacja. Wrastające paznokcie utrudniają swobodne poruszanie się. W dodatku, jeżeli nosimy ciasne obuwie, chodzenie może być całkiem niemożliwe, nie mówiąc już o wytrzymaniu bitych 8 godzin w pracy. Obcięcie i pielęgnacja wrastających paznokci jest swoistą drogą przez piekło.

Co zrobić, aby paznokcie nie wrastały? Przede wszystkim należy je obcinać prosto. Nie można doprowadzić do sytuacji, aby brzegi paznokci były krótsze niż ich środek, ponieważ właśnie w taki sposób same skazujemy się na ból i cierpienie.

Jak postępować w przypadku, kiedy paznokcie zaczęły wrastać? Można spróbować przycinać je samemu, ale gdy sobie z tym nie radzimy, warto skorzystać z usług profesjonalnej kosmetyczki, która wykona pedicure leczniczy tj. korekcję wrastających paznokci oraz, w razie potrzeby, zastosuje specjalną klamrę korygującą. Niemal natychmiastowo zlikwiduje ona ból i dyskomfort oraz wyznaczy prawidłowy tor rośnięcia paznokcia. Innymi, aczkolwiek rzadziej stosowanymi metodami, są nakładanie żelu na paznokcie (żel ten stosuje się również do robienia tipsów) i tipsy.

Baleriny na zmianę

Zimą nietrudno o przemoczenie stóp, a jak wiadomo wilgoć sprzyja rozwojowi grzybicy. Oczywiście nie chodzi tu tylko o osoby korzystające z łaźni i basenów, ale o wszystkich, którzy noszą nieprzewiewne i nieodpowiednio dobrane obuwie (np. buty przemakające).

Spędzając wiele godzin w ciepłych kozakach, należy unikać kontaktu z wilgocią. Warto więc wydać więcej i zakupić obuwie zimowe wykonane z prawdziwej skóry. Należy pamiętać także o codziennej pielęgnacji stóp i stosowaniu środków przeciwgrzybicznych (wkładki do obuwia, talki, zasypki, aerozole). Jeżeli pracujesz np. w biurze, nie zapominaj o obuwiu zamiennym (czółenka, baleriny), które pozwoli oddychać stopom.

Dobre buty i masaż

W przypadkach, gdy odczuwasz pieczenie i swędzenie, twoje stopy są zaczerwienione, łuszczą się i powstają charakterystyczne pęcherzyki, wiedz, że prawdopodobnie nabawiłaś się grzybicy i podjęcie leczenia jest nieodzowne. O ile objawy nie są silne, spróbuj leczenia na własną rękę – w aptekach znajdziesz wiele rodzajów maści przeciwgrzybicznych, które należy wcierać przez kilka-kilkanaście dni. Ważne jest, aby nie przerywać leczenia, ponieważ może się ono okazać nieskuteczne, a grzybica powróci ze zdwojoną siłą. Natomiast, jeżeli pomimo stosowania ogólnodostępnych preparatów, nie odczuwasz żadnej ulgi, czas zgłosić się do dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

Zwracajmy również uwagę na zmarznięte stopy. Najczęściej przyczyną jest noszenie nieodpowiedniego obuwia (adidasy, półbuty, cienkie i nieocieplane botki i kozaki tzw. jesionki). Marznące stopy to także skutek uboczny noszenia ciasnych butów, które utrudniają swobodny przepływ krwi. Nie można zapominać o osobach, które niezależnie od pory roku borykają się z zimnymi jak lód stopami i dłońmi – zimą objawy te jeszcze się nasilają, dlatego warto stosować wkładki termiczne i grube, aczkolwiek ułatwiające stopom swobodne oddychanie, skarpety. Zimnym stopom pomoże gorąca kąpiel, stosowanie balsamów i kremów rozgrzewających oraz regularny masaż, który usprawni krążenie obwodowe.