Wrzuć pod tuje przed wiosną. Rozrosną się w mig
Tuje stanowią doskonałą ozdobę naszego ogrodu niemal przez cały rok. Mimo że wydawać by się mogło, że nie są zbyt wymagające, wiosna to skonały moment, by o nie odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, jak to zrobić.
06.02.2024 | aktual.: 06.02.2024 18:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zaglądamy do ogrodu, w którym już wkrótce wszystko ponownie zacznie budzić się do życia. Na uwagę zasługują nie tylko trawa oraz kwiaty, ale również przydomowe krzewy i drzewka. Jak zadbać o tuje po zimie? Najważniejsze jest pierwsze cięcie.
Tuje – pierwsze cięcie po zimie
Tuje to jedne z najpopularniejszych iglaków w naszym kraju. Znajdziemy je w naprawdę wielu przydomowych ogrodach, gdzie tworzą efektowne żywopłoty. Często sadzone są również pojedynczo w dekoracyjnych rzędach.
Są łatwe w pielęgnacji, a do tego pięknie się prezentują. Wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych dni musimy poświęcić im nieco więcej czasu. Najważniejsze jest bowiem pierwsze cięcie po zimie, dzięki któremu nie tylko nadajemy im odpowiedni kształt, ale również pobudzamy je do życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zazwyczaj powinniśmy to robić na przełomie marca i kwietnia. To właśnie wtedy na naszych iglakach zaczynają pojawiać się już młode pędy.
Skracamy je maksymalnie o połowę ich długości. Pozbywamy się jednocześnie suchych, połamanych gałęzi, co nie tylko przyśpieszy ich wzrost, ale również sprawi, że będą dużo lepiej się prezentowały.
To jednak nie koniec naszej zabawy z sekatorem. Tuje należy przycinać jeszcze dwukrotnie. Kolejny raz w czerwcu, a następny pod koniec sierpnia.
Jak zadbać o tuje po zimie?
Wiosną powinniśmy pamiętać o dostarczeniu naszym iglakom odpowiednich składników odżywczych za pomocą nawozu. Nie musimy go jednak kupować. Wystarczy użyć tego, co zazwyczaj trafiało do naszego kosza.
Do stworzenia domowego nawozu do tui przydadzą nam się bowiem fusy po kawie, które dostarczą naszym roślinom m.in. azotu, potasu oraz fosforu, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu.
2 łyżki mieszamy z 2 litrami wody. Powstałą miksturą należy co kilka dni podlewać iglaki i gotowe. Prosto, tanio, a do tego ekologicznie.
Wypełnij naszą ankietę dotyczącą Walentynek TUTAJ.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl