Posadź zamiast tui. Skutecznie odgrodzisz się od sąsiadów
Tuja to jedna z najczęściej wybieranych roślin na żywopłoty. Jeśli chcesz, żeby twój ogród prezentował się oryginalnie, zamiast tui zasadź cyprysika. To iglak, który jest banalnie prosty w uprawie i rozrasta się jeszcze bardziej niż żywotnik. Wyjaśniamy, jak o niego dbać.
Tuje to popularne iglaki, które wyróżniają się dużym przyrostem. Rok w rok wzrastają one o przynajmniej 50 cm. Choć te rośliny są stosunkowo proste w uprawie, mają jedną, małą wadę — zawierają tujon, substancję, która jest trująca zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Warto więc rozważyć wybór innej rośliny. Doskonałym zamiennikiem tui jest cyprysik, roślina, która cieszy się coraz większą popularnością.
Czytaj także: Wylej pod tuje. Będą gęste jak nigdy wcześniej
Czym cyprysik różni się od tui?
Tuja nieco różni się od cyprysika zarówno z wyglądu, jak i ze sposobu uprawy. Jeśli chodzi o wygląd, cyprysik, w przeciwieństwie do tui, nie jest prosty, a lekko zakrzywiony. Korona rośliny jest stożkowata, a gałęzie są bardziej gęste. Różnią się też kolorem, bowiem łuski cyprysika mają kolor stalowo-niebieski, a u żywotnika są one ciemnozielone.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To nie koniec różnic pomiędzy roślinami. Cyprysik jest mniej mrozoodporny niż tuja. W tym szczególnym czasie wymaga zabezpieczenia w postaci okrycia z folii bądź worka jutowego. Warto o tym pamiętać przez kilka lat po zasadzeniu iglaka. Starsze okazy stają się odporniejsze na zimno.
Jak uprawiać cyprysika?
Cyprysik potrzebuje mocno nasłonecznionego stanowiska, które musi być odsłonięte od wiatru. Dlatego też dobrze posadzić go przy wysokim płocie. Jeśli chodzi o ziemię, powinna być świeża, żyzna, o obojętnym bądź lekko kwaśnym odczynie. Roślina wymaga regularnego podlewania dużą ilością wody, bowiem najlepiej rozwija się w wilgotnej ziemi.
Cyprysik nie wymaga za to regularnego nawożenia. Wystarczy zasilić go dwa razy w roku — wiosną i latem. Nada się do tego kompost i nawóz do iglaków. Tyle wystarczy, żeby cyprysik bez przerwy rósł. Warto pamiętać o tym, że osiąga naprawdę duże rozmiary, bowiem niektóre gatunki rozrastają się nawet do 15 metrów w górę.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl