FitnessZadbaj o zdrowe zęby. Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę?

Zadbaj o zdrowe zęby. Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę?

Wizyty w gabinecie stomatologicznym nie należą do najtańszych, dlatego warto odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Najprostszym co można zrobić, jest oczywiście regularne mycie zębów, które utrzyma je w nienagannym stanie. Dlatego warto potraktować zakup szczoteczki do zębów nie jako konieczność, tylko inwestycję na przyszłość. Jaką szczoteczkę wybrać, żeby cieszyć się białym uśmiechem?

Mycie zębów szczoteczką soniczną poprawi ich biel i zdrowie
Mycie zębów szczoteczką soniczną poprawi ich biel i zdrowie
Źródło zdjęć: © Pixabay

16.11.2022 | aktual.: 17.11.2022 17:10

Kupując szczoteczki do zębów, wiele osób nie przywiązuje wagi do tego, jaką mają twardość, czy ich kształt pozwoli dotrzeć w najgłębsze zakamarki jamy ustnej i wreszcie, czy uda się nimi dobrze wyczyścić zęby. Przez lata przyzwyczailiśmy się do kupna manualnych szczoteczek, które z jakiegoś powodu przykuły naszą uwagę. Tymczasem do sklepów i łazienek szturmem wdarły się szczoteczki elektryczne, które stale ewoluują, zapewniając coraz lepsze efekty. Nie zmieniło się tylko jedno – zalecany czas mycia zębów to 2 minuty. Pozostaje zatem sprawdzić, czym warto je czyścić.

Szczoteczka rotacyjna czy soniczna?

Pierwsze szczoteczki elektryczne powstały już w 1939 r., ale stały się popularne dopiero w latach 80. ubiegłego stulecia. Najdłużej są z nami szczoteczki rotacyjne, gdzie czyszczenie odbywa się poprzez obrotowy ruch głowicy. W modelach pulsacyjnych pojawia się dodatkowo ruch dociskający ją do powierzchni zęba. Przeciętna szczoteczka rotacyjna wykonuje ok. 7 tys. ruchów na minutę. Dla porównania – szczoteczki manualne pozwalają na wykonanie ok. 200 ruchów na minutę.

Pogoń za dbaniem o higienę jamy ustnej zaowocowała pojawieniem się szczoteczek sonicznych, które są szybsze, wygodniejsze i dokładniejsze. Główka jest wprawiana w ruch za pomocą fal dźwiękowych o częstotliwości od 260 Hz, które powodują drganie cząsteczek śliny i pasty, a efektem są mikroskopijne bąbelki uderzające w ściany zębów. Dzięki temu szczoteczka z łatwością usuwa bakterie i płytkę nazębną, ale przy tym nie powoduje podrażnień. Nazwa zobowiązuje, więc prędkość główki jest zawrotna i może osiągać nawet 60 tys. ruchów na minutę. Plusem jest również podłużny kształt główki, dzięki czemu czyszczenie jest dokładne.

Nowy wymiar mycia zębów

Szczoteczki stają się coraz bardziej zaawansowane, dzięki czemu producenci stosują kilka trybów pracy. Standardem są takie funkcje jak wybielanie, które wprawia główkę w mocniejsze wibracje lub jeżeli macie wrażliwe dziąsła, to z pomocą przychodzi tryb delikatny. Dodatkowo spotkacie się ze sterowaniem przy pomocy aplikacji, która może też zbierać informacje na temat waszego stylu użytkowania szczoteczki, sygnalizować zbyt mocny docisk itp. Dzięki temu możecie kompleksowo zadbać o zęby.

Jak korzystać ze szczoteczki?

Zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej nie zmieniają się od lat. Złota zasada mówi, że powinniśmy czyścić zęby przez 2 minuty. Najlepiej podzielić je na 4 strefy i każdej z nich poświęcić 30 sekund. Należy pamiętać również o higienie szczoteczki jako takiej, ponieważ głowice należy regularnie wymieniać.

Wybrane dla Ciebie