Grała Lamię w "Seksmisji". Tak wygląda dziś
Bożena Stryjkówna zyskała ogólnopolską sławę dzięki roli Lamii Reno w "Seksmisji", jednak mimo sukcesu filmu więcej nie pojawiała się na ekranie. 9 sierpnia aktorka świętuje 70. urodziny.
Bożena Stryjkówna urodziła się 9 sierpnia 1954 r. w Warszawie. Chociaż w jej rodzinie nie było tradycji artystycznych, a ona sama była nieśmiała, to właśnie aktorstwo stało się jej życiową drogą.
Po szkole w wolnych chwilach pojawiała się w pobliskim teatrze. To właśnie tutaj zauważył ją Jan Machulski i zaproponował jej rolę w spektaklu "Homo Mollis, czyli człowiek wrażliwy". - Zagrałam wtedy w profesjonalnym przedstawieniu wśród wielu fantastycznych aktorów. Mimo tego nigdy nie przyszło mi do głowy, aby zdawać do szkoły aktorskiej - wyznała w Onecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkrywamy karty: Juliusz Machulski. O początkach kariery, kulisach produkcji i polityce
Bożena Stryjkówna nie planowała zostać aktorką
Po maturze zdawała na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Niestety mimo pasji do literatury, nie udało jej się dostać na wymarzony kierunek. Wkrótce dzięki wspólnym znajomym poznała Juliusza Machulskiego.
"Zakochaliśmy się w sobie od pierwszego wejrzenia. To było spontaniczne, szalone, piękne" - zdradziła Stryjkówna.
Po roku studiów Machulski zdecydował przenieść się do łódzkiej PWSFTViT. Przyszła aktorka nie chciała rozstawać się z ukochanym, dlatego również zdawała egzamin. W 1982 roku reżyser postanowił obsadzić żonę w swoim trzecim filmie, czyli w "Seksmisji".
"Od początku było wiadomo, że zagram. Rolę Lamii Reno pisał chyba dla mnie. W filmie jest wiele żartów i elementów z naszego prywatnego życia. Np. Lamia Reno, dlatego iż mieliśmy wtedy starą ‘renówkę’, a kod otwierający drzwi stanowiły cyfry z rejestracji naszego samochodu" - zdradziła Bożena Stryjkówna w wywiadzie dla Onetu.
Chociaż rola w "Seksmisji" przynosiła jej ogromną sławę, w późniejszym czasie dostawała propozycje, które nie były dla niej spełnieniem marzeń.
"Oczywiście otrzymywałam propozycje, ale one były raczej związane z pełnieniem na ekranie funkcji dekoracyjnej niż z poważnymi zadaniami. Zawsze szczególnie ceniłam sobie pracę na scenie. Gdy wtedy położyłam na szali te dwie formy artystycznej realizacji, okazało się, że w teatrze mogę zdziałać więcej" - wyznała w rozmowie z Dziennik.pl.
Rozwiodła się po 13 latach
Małżeństwo Juliusza Machulskiego i Bożeny Stryjkówny trwało 13 lat. Filmowiec przyznał, że wstąpił w związek małżeński zbyt wcześnie. Brakowało mu wystarczającej dojrzałości i gotowości do podjęcia poważnych zobowiązań.
Po rozstaniu z pierwszą żoną mężczyzna dwukrotnie ponownie się ożenił. Tymczasem Stryjkówna znalazła szczęście u boku Andrzeja Waldena, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Postanowiła spełnić się zawodowo w teatrze
Aktorka poświęciła swoje życie teatrowi, wiążąc się na długie lata z Teatrem Ochoty. Oprócz występów na scenie pełniła również funkcje administracyjne, a ostatecznie skupiła się na pracy z młodzieżą.
"Młodzi ludzie trafiają do nas w wieku około 12 lat, a opuszczają, gdy mają 18 lat. Obserwowanie rozwoju ich osobowości i kreatywności to dla mnie ogromna satysfakcja. Poza tym to niesłychanie odmładzające" - dodała w wywiadzie dla Dziennik.pl.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.