Blisko ludziZainwestuj w pracownika

Zainwestuj w pracownika

Mamy już za sobą świąteczne kolacje i służbowe wigilie. Wiele osób zastanawia się czy wystawne kolacje, na jakie często zapraszają pracodawcy, nie są przesadne. Część osób pewnie wolałaby podwyżkę bądź premię na święta, zamiast spędzać wieczór z ludźmi, z którymi na co dzień siedzi się w biurze. Jednak coraz więcej firm inwestuje w pracowników, organizuje im szkolenia, imprezy integracyjne. Czy to oznacza, że pracownicy są coraz bardziej szanowani i doceniani?

Zainwestuj w pracownika

02.01.2007 | aktual.: 28.05.2010 14:55

Mamy już za sobą świąteczne kolacje i służbowe wigilie. Wiele osób zastanawia się czy wystawne kolacje, na jakie często zapraszają pracodawcy, nie są przesadne. Część osób pewnie wolałaby podwyżkę bądź premię na święta, zamiast spędzać wieczór z ludźmi, z którymi na co dzień siedzi się w biurze. Jednak coraz więcej firm inwestuje w pracowników, organizuje im szkolenia, imprezy integracyjne. Czy to oznacza, że pracownicy są coraz bardziej szanowani i doceniani?

Nowa kultura firm

Jeszcze niedawno wiele mówiono o tym, jak firmy, znając dobrze sytuację na rynku pracy, bezlitośnie wykorzystują pracowników, mało płacą, wiele wymagają i nie troszczą się o ich potrzeby. Oczywiście nie można powiedzieć, że dziś sytuacja radykalnie uległa zmianie, jednak ewolucję w polityce firm widać coraz wyraźniej. Wynika to przede wszystkim z tego, że specjaliści z większości branż są na wagę złota więc trzeba o nich dbać, by nie wyjechali na wyspy, ale również dlatego, że każdy pracownik z doświadczeniem jest cenny. Oprócz tego pojawiające się coraz liczniej firmy zagraniczne dają przykład naszym pracodawcom, jak traktować pracownika, by ten był zadowolony.

Pieniądze to nie wszystko

Pracownik musi być zadowolony, w innym wypadku zaczyna szukać innego zajęcia. A na zadowolenie oraz motywację pracownika wpływa wiele czynników. Podstawowym elementem wpływającym na satysfakcję zawodową jest przede wszystkim pensja. Jednak nie można zapominać, że ludzie to nie roboty goniące wyłącznie za pieniędzmi. Dla większości liczą się też inne czynniki, które budują zadowolenie zawodowe poszczególnych osób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Doceń pracownika

Zadowolony pracownik musi czuć, że jest doceniany. Czasem lepiej dać pracownikowi niższą pensję podstawową a nagradzać go premiami. Nie mniej cenne dla kadry są pochwały i werbalne docenienie ich wkładu w rozwój firmy. Z pewnością każdy poczuje się wyróżniony, jeśli przy wszystkich podkreśli się jego sukcesy. Oprócz tego wszelkiego rodzaju szkolenia są doskonałym sposobem, by pokazać, że pracownik jest w firmie kimś istotnym. Zorganizowanie szkolenia ma same korzyści – po pierwsze pracodawca podwyższa kwalifikacje kadry, po drugie pracownicy czują, że uczą się czegoś nowego, że firma w nich inwestuje. Dodatkowo jest to w pewnym stopniu chwilowe oderwanie od codziennej pracy, chwila oddechu, która może zaprocentować.

Zdrowy pracownik

Dodatkowym czynnikiem motywującym są pakiety zdrowotne. Wiadomo że zdrowie jest dla każdego najważniejsze, dlatego idąc w tym kierunku, można bardzo łatwo zdobyć serce pracownika. Tańsze leczenie w dobrych klinikach, to często czynnik, który wpływa na lepsze postrzeganie pracodawcy i utrzymuje kadrę w lojalności wobec niego.

Wypoczęty pracownik

Coraz więcej firm dba też o to, by pracownicy mogli po godzinach zrelaksować się, odprężyć i zadbać o swój rozwój fizyczny oraz kulturalny. Dlatego więc oferują karnety do klubów fitness, na basen lub też wejściówki do kin czy teatrów. Są to drobnostki, które w budżecie firmy nie są atak bardzo odczuwane a mogą wiele zmienić, wpłynąć na samopoczucie pracownika. Wzrasta jego lojalność wobec pracodawcy, kojarzy go już nie tylko z godzinami spędzonymi przed komputerem, ale również z odpoczynkiem i miłymi chwilami. Stąd też kolacje i przyjęcia świąteczne. Spędzone z miłej atmosferze, wzbogacone drobnymi prezentami, powodują, że pracownik czuje się ważny i dowartościowany.

Spojrzenie z dystansu

Pojawiają się też firmy, które oferują pracownikom kilkumiesięczne bezpłatne urlopy z gwarancją powrotu na swoje poprzednie stanowisko. Te przerwy mają na celu po pierwsze pozwolić pracownikowi spojrzeć z dystansu na pracę, nabrać nowych sił, zebrać pomysły, ale również służą dokształcaniu. Dzięki temu można spokojnie zrealizować jakieś kursy, szkolenia, studia podyplomowe. Spojrzenie z perspektywy ułatwiają też czasowe zmiany placówek, wyjazdy do siedzib zamiejscowych, ale nie wszystkie firmy mają takie możliwości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szczęśliwy pracownik

Póki co jednak niewielu pracodawców jest świadomych, że dobry pracownik to szczęśliwy pracownik. A na szczęście człowieka wpływa w największym stopniu – oprócz zdrowia - jego sytuacja rodzinna. Dbając o to, by ludzie mieli czas dla najbliższych, by nie siedzieli w pracy po dziesięć godzin dziennie i kolejnych pięciu w domu przy laptopie, troszczą się też o efektywność swojego pracownika. Wyrabiający mnóstwo nadgodzin człowiek, na dłuższą metę nie sprawdzi się. Szybko straci zapał, będzie przemęczony, niezadowolony i nieefektywny.

Dużo czasu

Niestety aby wszystkie te sposoby motywacji pracownika zrealizować w praktyce, potrzeba jeszcze wiele czasu. Oczywiście sytuacja w Polsce się poprawia, widać wyraźny postęp, jednak daleko jeszcze do sytuacji, gdzie pracownik będzie mógł traktować swoją firmę jako miejsce, w którym się w pełni realizuje, gdzie jest doceniany, szanowany i może rozwijać swoje umiejętności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)